Si të vizatoni një fantazmë - Një udhëzues hap pas hapi për një vizatim fantazmë

John Williams 01-06-2023
John Williams

A jeni ndjerë ndonjëherë sikur jeni duke u vëzhguar, vetëm për t'u kthyer dhe nuk gjeni askënd atje? Ndoshta është thjesht imagjinata juaj, ose ndoshta është diçka më drithëruese. Fantazmat kanë qenë pjesë e mitologjisë dhe folklorit njerëzor për shekuj me radhë, dhe historitë e tyre vazhdojnë të na magjepsin dhe të trembin edhe sot e kësaj dite. Qofshin zërat pa trup, shfaqjet e frikshme apo lëvizjet e pashpjegueshme, diçka rreth fantazmave nuk dështon kurrë të tërhiqet vëmendjen tonë dhe të na lëshojë drithërime. Pra, kini kujdes nga gjërat që përplasen gjatë natës, sepse nuk e dini kurrë se kur mund të përballeni ballë për ballë me një fantazmë!

Shiko gjithashtu: "Venera dhe Marsi" nga Sandro Botticelli - Një vështrim më i afërt në veprën

Mësoni si të vizatoni një fantazmë në tutorialin e sotëm

Bëhuni gati të përjetoni emocionin e vizatimit të një fantazme! Mos u shqetësoni nëse ndiheni pak të shqetësuar ose të pasigurt sepse udhëzimet tona hap pas hapi do t'ju udhëheqin si një ekspert. Me këshilla të dobishme dhe udhëzime të qarta, do të krijoni një vizatim fantazmë të frikshëm dhe të frikshëm në asnjë kohë. Pavarësisht nëse jeni një artist me përvojë apo fillestar, kjo aventurë vizatimi premton të jetë e këndshme. Pra, kapni letrën dhe lapsat dhe lëreni frymëzimin fantazmë të të pushtojë!

Me procesin e thjeshtë për t'u ndjekur të ilustruar në kolazhin më poshtë, ju mund të skiconi dhe ngjyrosni pa mundim një fantazmë të tuajën.

Hapi 1: Vizatoni trupin kryesor të vizatimit të fantazmës tuaj

Për të filluar tutorialin tonë se si të vizatoni një fantazmë, filloniduke vizatuar një formë ovale vertikale. Kjo do të përfaqësojë trupin kryesor të fantazmës tuaj.

Hapi 2: Vizatoni kungullin

Vizatoni një ovale shtesë të titulluar që mbivendos trupin kryesor të fantazmës tuaj.

Shiko gjithashtu: Bojë akrilike më e mirë - Udhëzues i plotë për gjetjen e akrilikëve që përputhen

Hapi 3: Shtoni linjat e ndërtimit me dorë

Në këtë hap, vizatoni një formë 'V' që ndan trupin kryesor në gjysmë. Në të majtë të vijave të ndërtimit, duhet të vizatohet më lart se ana e djathtë. Në fund të çdo rreshti, vizatoni ovale të vogla për të përfaqësuar duart e skicës suaj fantazmë.

Hapi 4: Vizatoni duart në skicën tuaj të fantazmës

Përdorni linjat e ndërtimit të vizatuara më parë për t'ju ndihmuar të vizatoni dorën e djathtë të bashkangjitur në kungull. Vizatoni dorën e dytë në anën e majtë me katër gishta të dukshëm.

Hapi 5: Vizatoni pëlhurën

Përdorni vijën e ndërtimit 'V' për t'ju ndihmuar në vizatimin e rrobës së grisur të fantazmës që çon nga një pëlhurë më e gjerë në një skaj të grisur më të ngushtë dhe të mprehtë. Mos ngurroni të vizatoni disa vrima dhe prerje brenda vetë leckës.

Hapi 6: Shtoni kungullin në skicën e fantazmave

Përvijoni një formë më realiste të kungullit duke përdorur formën ovale të vizatuar më parë. Shtoni në brazda të ndarjes brenda kungullit. Pasi të keni përfunduar, vizatoni kërcellin rrotullues sipër kungullit.

Hapi 7: Vizatoni tiparet e fytyrës

Vizatoni dy forma ovale, të mbështetura nga njëra-tjetra, në kokë për tëpërfaqësojnë sytë. Plotësoni hapin duke vizatuar një vijë të madhe lakore që përfaqëson buzëqeshjen e vizatimit tuaj fantazmë.

Hapi 8: Shtoni shtresën e parë me ngjyra

Me një furçë të zakonshme dhe bojë gri, lyejeni në mënyrë të barabartë të gjithë skicën tuaj të fantazmës.

Hapi 9: Ngjyrosni kungullin

Vazhdoni të përdorni të njëjtën penel si më parë dhe kaloni në bojë portokalli të ndezur dhe lyejeni në mënyrë të barabartë kungullin mbi fantazmën tuaj vizatim.

Hapi 10: Shtoni ngjyrën në tiparet e fytyrës

Me një furçë të hollë, të mprehtë dhe bojë të zezë, mbushni të dy sytë në fytyrën e fantazmës. Kaloni në bojë jeshile dhe ngjyrosni kërcellin e kungullit.

Hapi 11: Konturoni vizatimin tuaj të fantazmës

Në këtë hap, ju do të filloni të përcaktoni strukturën e vizatimit tuaj fantazmë. Filloni duke zgjedhur një furçë të vogël, të butë dhe bojë të zezë, dhe butësisht shtoni shtrirje dhe rrudha në pëlhurën kryesore të trupit. Aplikoni një kontur të butë në skajet e fantazmës.

Ndiqni këtë duke përmirësuar zona të caktuara me hije më të errëta të cilat do të shpjegohen në hapin tjetër.

Hapi 12: Shtoni hijezimin

Tani do të përmirësoni konturin e shtuar më parë duke përdorur një furçë të vogël, të butë dhe bojë të zezë dhe duke shtuar një shtresë pak më të errët hijezimi midis skajeve të rrudhosje dhe shtrirje në trup. Kaloni në një furçë për përzierje për të zbutur dhe përhapur hijezimin.

Hapi13: Theksoni skicën tuaj të fantazmës

Shtoni pikat kryesore përgjatë skajeve të kundërta të rrudhave dhe shtrirjeve, duke përdorur një furçë të butë dhe bojë të bardhë. Përziejini dhe zbutni këto pika kryesore duke përdorur një furçë për përzierje.

Hapi 14: Përmirësoni hijezimin

Me një furçë të vogël dhe bojë të zezë, përmirësoni hijen përgjatë skajeve të poshtme të leckës së fantazmës. Përdorni një furçë përzierjeje për të zbutur dhe zbehur hijet përgjatë rrudhave dhe shtrirjeve. Kaloni në një furçë të imët dhe mbushni vrimat e grisura të leckës së fantazmës.

Hapi 15: Përpunoni kërcellin në kungull

Në këtë hap, shtoni linja me teksturë të lehtë brenda kërcellit të kungullit, duke përdorur një furçë të butë dhe bojë e zezë. Zbutni hijen me një furçë për përzierje. Përfundoni këtë hap duke shtuar një theksim të lehtë brenda secilit sy duke përdorur një furçë të butë dhe bojë të bardhë.

Hapi 16: Teksturoni kungullin

Me një furçë të imët, të mprehtë dhe bojë portokalli të errët, shtoni penelata delikate brenda kungullit. Kjo do të krijojë linja teksture dhe këto goditje duhet të rrjedhin sipas lakimit të kungullit. Përfundoni hapin duke përdorur një furçë të butë dhe bojë të zezë dhe shtoni hije përgjatë kornizës rrethuese të kungullit.

Përdorni një furçë të pastër për përzierjen për të zbehur hijet nga brenda përgjatë strukturës së kungullit.

Hapi 17: Theksoni kungullin në skicën tuaj të fantazmës

Shtoni penelata të buta së bashkulakimi i brazdave të kungujve, me një furçë të butë dhe një kombinim të bojës së verdhë dhe portokalli të lehtë. Përfundoni këtë hap duke përdorur një furçë për përzierje dhe përballeni me palltot me ngjyra.

Hapi 18: Shtoni një hije tokësore

Përdor një furçë të vogël dhe bojë të zezë për të pikturuar një njollë të zezë poshtë vizatimit tuaj fantazmë. Kalo në një furçë përzierjeje për të përhapur hijen në të dyja drejtimet.

Hapi 19: Finalizoni vizatimin tuaj të fantazmës

Për një rezultat të përsosur, përdorni një vizatim të imët dhe të mprehtë pastroni dhe gjurmoni skicën tuaj të fantazmave që mbulon çdo vijë të brendshme të teksturës.

Bravo që përfunduat vizatimin tuaj të fantazmave! Ju keni arritur një arritje të jashtëzakonshme duke sjellë në jetë këtë entitet drithërues në letrën tuaj. Shpresojmë që të jeni argëtuar gjatë tutorialit se si të vizatoni një fantazmë dhe ta keni gjetur atë informues dhe të këndshëm. Me këto aftësi, ju do të jeni në gjendje të ilustroni dhe pikturoni gjithçka që dëshironi!

Pyetjet e bëra më shpesh

Si të vizatoni një fantazmë që duket drithëruese dhe realiste?

Për të vizatuar një fantazmë drithëruese dhe realiste, është e rëndësishme t'i kushtoni vëmendje detajeve. Filloni duke skicuar formën bazë të fantazmës dhe më pas përqendrohuni në shtimin e detajeve të ndërlikuara si pëlhurat e rrjedhura dhe shtojcat e mprehta. Merrni parasysh llojin e fantazmës që dëshironi të vizatoni - a do të jetë një fantazmë klasike fletësh apo diçka më specifike si një fantazmë? Luaj me të ndryshme teknikat e hijezimit për të krijuar një ndjenjë transparence dhe merrni parasysh përdorimin e hijeve më të errëta rreth skajeve për ta bërë fantazmën të duket më ogurzi.

Si mund të shtoj detaje shtesë në vizatimin tim të fantazmës për ta bërë atë Më Unike?

Për ta bërë vizatimin tuaj të fantazmave të dallohet dhe të jetë më interesant, mendoni të shtoni detaje shtesë që i japin karakter dhe thellësi fantazmës tuaj. Merrni parasysh të shtoni detaje në tiparet e fytyrës, të tilla si një buzëqeshje kërcënuese ose një shprehje e trishtuar. Ju gjithashtu mund të konsideroni të luani me ndriçimin për të krijuar një atmosferë drithëruese ose të shtoni një sfond që tregon një histori ose vendos skenën. Mos kini frikë të bëheni krijues dhe të eksperimentoni me teknika të ndryshme për ta bërë vizatimin tuaj të fantazmave unik dhe të paharrueshëm!

John Williams

John Williams është një artist, shkrimtar dhe edukator arti me përvojë. Ai fitoi diplomën e tij Bachelor të Arteve të Bukura nga Instituti Pratt në New York City dhe më vonë ndoqi diplomën e tij Master të Arteve të Bukura në Universitetin Yale. Për më shumë se një dekadë, ai u ka mësuar artin studentëve të të gjitha moshave në mjedise të ndryshme arsimore. Williams ka ekspozuar veprat e tij artistike në galeri në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe ka marrë disa çmime dhe grante për punën e tij krijuese. Përveç ndjekjeve të tij artistike, Williams gjithashtu shkruan për tema të lidhura me artin dhe ligjëron seminare mbi historinë dhe teorinë e artit. Ai është i apasionuar pas inkurajimit të të tjerëve për t'u shprehur përmes artit dhe beson se të gjithë kanë aftësinë për kreativitet.