Piktura Grant Wood - Duke parë veprat më të mira të artit të Grant Wood

John Williams 06-08-2023
John Williams

G rant Wood, më i njohur për pikturën e tij, American Gothic , ishte një artist amerikan që ndihmoi në themelimin e lëvizjes rajonaliste. Pikturat e Grant Wood janë të njohura për portretizimin e tyre të mesperëndimit amerikan. Në këtë artikull, ne do të mbulojmë një hyrje të shkurtër të biografisë së Grant Wood dhe do të bëjmë një zhytje të thellë në veprat më të rëndësishme artistike të Grant Wood.

Një Biografi e shkurtër e Grant Wood

Grant Wood ishte i lindur në fermën e familjes së tij më 13 shkurt 1891. Ky mjedis piktoresk do të linte një përshtypje të përjetshme tek djali i ri dhe do të ndikonte jashtëzakonisht shumë në arsyetimin dhe punën e tij të mëvonshme, pavarësisht se ai do të kalonte pjesën më të madhe të kohës pas moshës. nga dhjetë në zonën relativisht më të urbanizuar të Cedar Rapids, ku nëna e tij zhvendosi Wood dhe motrën e tij të vogël Nan pasi babai i tyre vdiq.

Interesi i Wood për vizatim filloi kur ai ishte ende në shkollën fillore dhe ai tashmë shfaqte një potencial të madh.

Në shkollën e mesme, ai i përmirësoi aftësitë e tij duke projektuar peizazhe për shfaqje dhe duke ilustruar revista shkollore. Më pas ai ndoqi Shkollën e Dizajnit dhe Artizanatit në Minneapolis pasi u diplomua në vitin 1910. Portofoli artistik i Wood u rrit gjatë disa viteve në vijim pasi mësoi të punonte me metale dhe bizhuteri, si dhe të krijonte tapiceri. Ai i përdori këto aftësi për të fituar jetesën kur shkoi në Çikago në vitin 1913.

Vetë-homoseksualiteti, si dhe preokupimi i tij me atë që Adams i referohet si "ndryshime seksuale". Recensenti Deborah Solomon beson se Evans i mbivlerëson provat për Wood-in si homoseksual dhe e merr këtë këndvështrim shumë larg në kuptimin e veprave të tij artistike në vlerësimin e saj për librin e Evans.

Ajo pretendon se Wood përkufizohet më saktë si aseksual.

“Ai dëshironte me zjarr shoqërimin e të ndjerit dhe u rikthye në kohë në veprat e tij të bukura dhe melankolike”, thotë Solomoni për Woodin, i cili mundohet nga e kaluara. Ai meriton të njihet si një nga ekscentrikët më të rëndësishëm të Amerikës.” "Është vërtet një vepër arti e tmerrshme," tha Wood. Ajo mbartet nga tema e saj.

Darka për shirëse (1934)

Data e krijimit 1934
Mesatar Vaj në pllakë të fortë
Dimensionet 45 cm x 182 cm
Posedohet aktualisht Muzeu i Arteve të Bukura të San Franciskos

Kjo vepër arti në stilin triptik ishte një prototip për një projekt afreske. Kontrata nuk u realizua kurrë, edhe pse fotografia u shfaq gjerësisht. Struktura e trefishtë, si dhe teknika e saktë dhe e pjekur e Wood-it, u ndikuan nga veprat e altarit nga artistë të Rilindjes së Veriut si Albrecht Dürer dhe Hans Memling. Përvoja e djaloshit të Wood në sezonin e korrjes përshkruhet në Darka për shirësit .

Majtaspjesa përshkruan punëtorët e bujqësisë duke u përgatitur për t'u bashkuar me kompaninë brenda për një drekë mesdite. "1892" është gdhendur në majë të çatisë së hambarit, duke vendosur foton në vitin e parë të ekzistencës së Wood.

Darka për Threshers (1934) nga Grant Druri; Grant Wood, domeni publik, nëpërmjet Wikimedia Commons

Një turmë punëtorësh mblidhen rreth një tavoline të ulur në ndenjëse të pabarabarta në zonën e qendrës. Ndërsa të gjithë kishin hequr me respekt kapelet brenda, vetullat e tyre të zbehta janë në kontrast me tiparet e djegura. Një femër hyn në dhomë nga qilarja, duke mbajtur një pjatë të plotë. Pjesa e tretë përshkruan dy zonja në aneks kuzhine, duke punuar në furrën me dru, ndërsa një mace shikon.

Sipas biografisë së Grant Wood, kjo mbledhje vjetore është një ditë argëtuese për komunitetin bujqësor .

Pajisja grirëse zakonisht duket si një dragua i madh një ditë në fillim të gushtit, pasi gruri ishte copëtuar dhe tronditur - grumbulluar i ngritur për t'u kuruar. Të gjithë prodhuesit përreth do të mbërrinin me hekura bari për të kapur goditjet e grurit dhe për t'i transportuar për t'u ndarë. Ky organizim kooperativë zgjati shumë javë, me të gjithë duke shkuar nga fusha në fushë derisa të korrej i gjithë gruri. Çdo ditë korrjeje, në mesditë, punonjësit shkonin në fermë për një vakt.

Pjesa tregon vlerësimin e Wood për punën e komunitetit dhe jetën shoqërore bujqësore të Midwestzakonet.

Qasja e kujdesshme e Wood tërhoqi shumë vëmendje. Shikuesit i dërguan me postë shënime në të cilat ata vunë në dyshim vërtetësinë e tij. Piktori e justifikoi marrëveshjen si nga kujtimet e tij - madje deri te dizajni i enëve në raftin e qilarit - dhe pyeti pse audienca do ta lejonte atë të ndante një shtëpi, por të grindet për "vendndodhjen e hijes nën shpendët" dhe detaje të tjera . Kjo përgjigje kthehet në ditët e tij të hershme si mësues i shkollës së mesme, kur ai do të fokusohej në bazat e shikimit të artit aktual.

Perfeksionisti (1937)

Data e krijimit 1937
Mesat Vaj në Kanavacë
Përmasat 40 cm x 30 cm
Aktualisht i vendosur Muzeu i Arteve të Bukura të San Franciskos

Ilustrimet, dizajni dhe veprat e artit komercial ishin aspekte të rëndësishme të procesit krijues të Wood gjatë jetës së tij, por ato u bënë shumë më e rëndësishme për të në mesin e viteve 1930 për arsye financiare. Ai mori një ftesë për të hartuar një version të kufizuar të Rrugës kryesore të Sinclair Lewis në 1936, duke bërë që St. Louis Dispatch të shkruante se shkrimtari dhe artisti janë bërë kaq të njohur për portretizimin e tyre të rajoneve rurale në Amerikë se një partneritet i tillë duket më shumë se thjesht i përshtatshëm.”

Detyra përmbante nëntë vizatime, shumica e të cilavepërshkruante banorët e Gopher Prairie, Minesota, qyteti imagjinar në të cilin zhvillohet historia. Romani u shtyp në një botim të kufizuar prej 1500 kopjesh, secili me autograf nga artisti.

Këto skica paraprake në materialet e paketimit ngjyrë bezhë pasqyrojnë temën përfundimtare me ngjyra të botimit dhe pëlhurat, të cilat Wood ndihmoi në zgjedhjen - nxirë material lecke me një mbulesë liri të verdhë dhe blu.

Druri ndërtoi identitete të gjera për personazhe specifike, duke identifikuar llojet e qyteteve të vogla nëpërmjet veshjeve, sjelljeve dhe karakteristikave. Duke parë nga poshtë, vizatimet ekzagjerojnë sytë dhe duart për të treguar karakteristikat e individëve. Carol Kennicott, personi mbi të cilin bazohet kjo pikturë, është një nga individët më me fat dhe një aktiviste dhe kampione e arteve dhe estetikës, duke vështruar me kuriozitet nga dritarja e organzës fshatin e vogël që nuk do të krahasohej kurrë me idealet e saj.

Pavarësisht se kjo grua e dëshpëruar është një person i pëlqyeshëm në roman, Wood e tallet me të duke i futur një defekt të vogël - një buton që po zbërthehet.

Në vepra të tjera të lidhura, si Përforcuesi , një anëtar i shoqërisë ekonomike të fshatit, përshkruhet si i sapo ardhur në fshat për t'u futur në pronë si një burrë i madh, i pazhvilluar, qesharak me sy të çarë dhe veshje verbuese. Ndërsa Lewis dhe Wood ishin të dyTë identifikuar me Amerikën rurale, Wanda Corn vëren se ata "i fituan emrat e tyre duke përshkruar sektorë mjaft të ndryshëm të Amerikës rajonale."

Personazhet e Wood ishin fermerë dhe lloje tradicionale, por figurat e Lewis ishin më bashkëkohore, por edhe më të vetëkënaqur. puritan, dhe mendjengushtë. Lewis i përkiste "një epoke që u rebelua kundër komunitetit, ndërsa Wood i përkiste një epoke që i ishte rikthyer". Ky kontrast në perspektivë mund të vërehet, për shembull, në portretizimin butësisht sarkastik të Wood të T perfeksionistit - një zonjë që përpiqet për sofistikim dhe elegancë dhe e percepton qytetin e saj të vogël si të munguar në këto zona. 11> Fabula e Parson Weem (1939)

Data e krijimit 1939
Mesatar Vaj në kanavacë
Dimensionet 127 cm x 97 cm
Posedohet aktualisht Amon Carter Muzeu i Artit Amerikan, Fort Worth

Pjesa e vonë e Wood-it është një portret i çuditshëm i historisë së njohur të Parson Weems për integritetin e George Washington. Weems shfaqet në pjesën e përparme, duke mbajtur një perde me xhufka. Pas perdesë, shfaqet një skenar nga fabula e tij për rinorin George Washington që pranon se ka prerë një pemë qershie. Djaloshi i ri Uashington tregon kapakun në duar, duke pranuar dëmtimin e shkurret me majë saktësisht të rrumbullakët që shtrëngon babai i tij i ashpërduke e disiplinuar për sjelljen e tij të nxituar. Një shtëpi e pastër me tulla shtrihet drejt e në horizont, ku dy punonjës kujdesen për një pemë po aq simetrike dhe shpatet e veshura me bimësi të pastër dalin në horizont.

Ai pohoi se kishte për qëllim këtë përpjekje për të ndihmoni në ringjalljen e interesit për pemën e qershisë dhe pjesë të tjera të traditës amerikane që janë shumë të vlefshme për t'u humbur.

Fable e Parson Weems (1939) nga Grant Wood; Grant Wood, domeni publik, nëpërmjet Wikimedia Commons

Sfondi i totalitarizmit në zhvillim të Evropës e detyroi Wood-in të nxiste nacionalizmin nëpërmjet respektit për integritetin e Uashingtonit dhe shembullit të prindërimit që Weems donte që historia të përfaqësonte. Piktori po reagonte gjithashtu ndaj një eseje të romancierit Howard Mumford Jones, i cili u kërkoi autorëve dhe piktorëve të krijonin një formë të re patriotizmi që ishte pa fanatizëm, egoizëm ekonomik ose snobizëm etnik - në mënyrë që të rivendoste vlerën e përrallave, mitologjive, dhe rrëfimet historike.

Për këtë temë, ai deklaroi: “Mënyra më efikase për ta arritur këtë është të merren këto tregime historike ashtu siç janë - miti, dhe t'i paraqesim në atë mënyrë që njerëzit e arsyeshëm dhe intelektualë e kohës sonë mund t'i përqafojë ato.”

Për këtë qëllim, ai përfshin mashtrimin themelor në portretizimin e kësaj pjese; Përralla e Weems ishte një rrëfim i sajuar brenda një përrallë.

Woodportretizon autorin duke hequr fizikisht perden nga vepra e tij. Weems është gjithashtu një personalitet i ndryshuar, një krijues legjendash, i cili, ashtu si Wood, synoi të rriste imagjinatën kombëtare me histori të gjalla të historisë së Amerikës. Janë të dukshme edhe disa shtresa. Aspekti më befasues, një fëmijë gjashtë vjeçar me mbulesë koke klasike, shton një ndjenjë marrëzie dramatike, ndërsa sinjalizon gjithashtu se ky nuk është një rrëfim i vërtetë për një fëmijë të vërtetë, por një "legjendë e origjinës" e një babai të kombit. .

Mjedisi dhe kompozimi janë të renditura, gjeometria e bukur shërbeu si një kontrast i çuditshëm me pamjen qesharake të protagonistit të plakut/djaloshit.

Spring in Town (1941)

Data e krijimit 1941
Mesatar Vaj mbi dru
Dimensionet 66 cm x 63 cm
Aktualisht i strehuar Muzeu i Artit Swope, Terre Haute, Indiana

Një djalë i ri pa këmishë përgatit kopshti i perimeve për mbjellje pranverore në një fshat të vogël me ndërtesa të shumta aty pranë. Një zonjë shtrin batanijet në ajër në një vijë, ndërsa një foshnjë e vogël tërheq gjymtyrët e një peme që lulëzon. Një djalë shkurton oborrin e tij, një burrë ngjit një shkallë në çatinë e tij, një çift rrah një qilim dhe një i ri tërheq një karrocë përgjatë trotuarit në distancë. Druri pikturon një pamje të gjallë me linja të pastra dhe të sakta, duke i dhënë vëzhguesit një pamje nga lartveprimin.

Nga ky kënd, ne kemi një pamje të plotë të punës dhe jetës në një qytet të vogël, si dhe detajet më të vogla të tij. Artisti tha për këtë vepër arti si dhe një vepër tjetër të krijuar si vepër shoqëruese të saj: “Në krijimin e këtyre veprave të artit, kisha menduar diçka që shpresoj ta shpreh para një publiku mjaft të madh në Amerikë – imazhin e një rajoni të pasur në forma arti të qetësisë, një vend komod, i dashur, që meriton shumë çdo vetëmohim që kërkohet për mbijetesën e tij.”

Shiko gjithashtu: Leonardo da Vinci - Jeta dhe veprat e artit të Leonardo da Vinçit

Ndërsa motivimet e Wood janë të qarta në këtë dhe shumë piktura të tjera, ka edhe një nivel tjetër kuptimi vetëm nën sipërfaqe.

Spring in Town (1941) nga Grant Wood; Grant Wood, domeni publik, nëpërmjet Wikimedia Commons

Me të riun në plan të parë, ka një nëntokë homoerotike të pamohueshme në këtë vepër. Shpatullat dhe shpina e tij muskuloze duken menjëherë, të theksuara nga një nxirë, dhe kominoshe e punës i mbulojnë fort të pasmet, gjë që i ka lënë shumë pak imagjinatës, pasi ai shihet duke u përkulur për të punuar me lopatë në kopsht. Thashethemet për preferencat seksuale të artistit filluan të përhapen afër fundit të jetës së tij.

Për shkak se homoseksualiteti ishte një krim në atë epokë, ai preferoi t'i mbante preferencat e tij për veten e tij, dhe megjithatë veprat e tij të artit janë të dyja portretizimi i bukurive të qyteteve të vogla të Amerikës së Mesme, si dhe zbulimii fantazive të tij të brendshme.

Wood u mbështet në kujtimet e tij të fëmijërisë së jetës rurale, por i përziente ato me pjesë të jetës së tij aktuale, si individë që njihte, shtëpitë që vëzhgonte në zonë dhe ndjenjat e tij ndaj miqve dhe familjes. Një tjetër prej veprave të artit të Grant Wood Saturday Night Bath u refuzua nga Zyra Postare e SHBA në 1939 mbi bazën se ishte seksuale.

Wood mund të argumentojë në mënyrë naive se ai po tregonte dy burra të zhveshur duke u zhytur pas një ditë e gjatë duke punuar mes të korrave, por homoerotizmi është i dukshëm. Richard Meyer, një historian arti, paralajmëron kundër identifikimit të Wood si një piktor homoseksual, por ai nuk e kundërshton estetikën e tij homoseksuale, e cila duket se seksualizon jo vetëm punën manuale, por edhe vetë mjedisin, duke ngatërruar imazhin e Wood si një mbrojtës i idealeve tradicionale. 5>

Dhe me këtë, ne kemi ardhur në fund të listës sonë të pikturave të rëndësishme të Grant Wood. Veprat e artit të Grant Wood kanë fituar vendin e tyre në historinë e artit për përshkrimet e tyre unike të jetës rurale amerikane. Nga suksesi i tij i hershëm me American Gothic deri tek veprat e tij të mëvonshme, arti i tij mbahet mend për portretizimin e tij ndonjëherë humoristik të personazheve dhe vendeve unike amerikane.

Pyetjet e bëra më shpesh

Cili është më i madhi I famshëm nga të gjitha pikturat e Grant Wood?

Grant Wood pëlqente të portretizonte personazhe të jetës rurale amerikane. Piktura e tij e famshme amerikaneGothic ishte vepra e tij më e famshme e artit. Ajo paraqet një burrë dhe një grua përballë një shtëpie në fermë me një element gotik arkitekturor , prej nga vjen emri.

A ishte Grant Wood Gay?

Pavarësisht se jetonte në një epokë ku homoseksualiteti ishte një krim, besohet se ai ishte homoseksual. Megjithatë, ai u martua me një grua të quajtur Sara Maxon në 1935, por ata u divorcuan katër vjet më vonë. Thuhet se në pikturat e tij vërehen preferencat e tij seksuale.

Portret (rreth 1925) nga Grant Wood; Grant Wood, domeni publik, nëpërmjet Wikimedia Commons

Në vitet 1920 ai udhëtoi në Evropë dhe shfaqi veprat e tij të artit në Paris, si dhe vizitoi muzetë në Itali dhe Francë, dhe studioi në Académie Julian . Ai doli nga këto ekskursione i ndikuar thellësisht nga Impresionistët , kompozimet baritore të të cilëve i pëlqenin shijet e tij. Pasi pa veprat e artit të mjeshtrave flamandë dhe gjermanë të shekullit të 16-të, të cilët u kushtuan vëmendje të madhe detajeve të vogla dhe realizmit, ai vendosi të integronte stilin e tyre në këtë vepër arti.

Stilin dhe temën e tij unike i bëjnë veprat e artit të Grant Wood-it një shtesë të rëndësishme për lëvizjen amerikane të artit .

Gotiku amerikan (1930)

Data e krijimit 1930
Mesatar Vaj në Beaverboard
Dimensionet 78 cm x 65 cm
Aktualisht i vendosur Instituti i Artit i Çikagos

American Gothic nga Grant Wood është padyshim ndër veprat më të njohura të artit amerikan të shekullit të 20-të. Një vajzë me pamje të re, e veshur në mënyrë konservatore, pozon pranë një zotërie të moshuar të veshur me një xhaketë të zezë mbi dugare dhe një majë pa jakë, me sy të devijuar. Fermeri i vjetër mban një pirun - një mjet i vjetëruar në atë kohë - dhe shikon spektatorin.

Në sfond është një e thjeshtështëpi e bardhë me një dritare të bukur gotike - një element popullor i arkitekturës "Gotike të marangozëve" të periudhës - e vendosur midis kokave të tyre. Dizajni i veshjeve të gruas jehon në perdet e dritareve. Pak mbi supet e femrës, disa shkurre të mbjella mund të shihen në verandë. Sfondi përbëhet nga gjelbërim i pastër i harlisur me një pamje të një kulle kishe dhe një shtëpi ferme të kuqe.

The Chicago Evening Post publikoi një foto dy ditë përpara fillimit të shfaqjes në Institutin e Artit të Çikago kur vepra artistike pati premierën.

American Gothic (1930) nga Grant Wood; Grant Wood, domeni publik, nëpërmjet Wikimedia Commons

Figurat me fytyrë guri, të cilat shumë i ngatërruan si çift i martuar, ngjallën një stuhi vëmendjeje dhe Wood u bë i njohur në të gjithë vendin pothuajse menjëherë. Wood deklaroi për pikturën, për të cilën ai pretendonte se përshkruante një vajzë dhe babanë e saj në vend të një çifti të martuar siç kishin menduar disa, se ai thjesht sajoi disa njerëz "gotikë amerikanë" për të pozuar para një shtëpie të këtij stili. Dentisti i tij dhe motra e tij më e vogël Nan shërbyen si referenca për çiftin.

Kjo demonstron paqëndrueshmërinë e jashtëzakonshme dhe të brendshme të veprës së artit të Grant Wood; pikëpamjet e portretizimit të personazheve të Midwesternit, traditës amerikane dhe praktikave bujqësore shkaktuan emocione kontradiktore në vitin 1931 po aq sa edhe tani.

Vepra e artitreagimi dhe ekzistenca e mëvonshme ilustrojnë ambivalencën e çuditshme të kësaj tabloje të supozuar të thjeshtë. Ajo krijon aq shqetësime sa zgjidh. Titulli i saj thotë se është amerikan, por çfarë është saktësisht ajo që është prerazi amerikane për të? Nëse ky është një haraç për banorët e fushës së Midwest, pse piktori i ka treguar çiftin si të pakënaqur? A ka për qëllim të shprehë mospërputhje? A është një satirë e identiteteve? A është termi vetëm një përshkrim i detajeve stilistike të ndërtesës?

Çështjet e identifikimit kombëtar që pushtuan jetën e rritur të Wood luajnë një rol thelbësor në interpretimin e veprave të tij.

Vitet 1930 dëshmuan një tërheqje nga ndërkombëtarizmi në rritje në një prirje të rëndësishme në kulturën pop me një nderim të qartë për virtytet e bashkëpunimit dhe punës së palodhur që shiheshin si jetike për psikikën kombëtare dhe të shprehura plotësisht në fermat dhe qytetet e vogla të Amerikës. Çifti misterioz i Wood u bë legjendar, ndoshta për shkak të paqartësisë së veprës së artit dhe jo përkundër kësaj.

Udhëtimi i mesnatës së Paul Revere (1931)

Data e krijimit 1931
Mesat Vaj në bord
Dimensionet 76 cm x 102 cm
Aktualisht i strehuar Muzeu i Artit Metro, Nju Jork

Përkthimi i Edward Wood në 1931 i udhëtimit të famshëm të Paul Revere nëpër Massachusettsalarmi i komuniteteve për ardhjen e forcave angleze u nxit nga poema e famshme e Henry Wadsworth Longfellow.

Ndriçimi dramatik ndriçon mesin e veprës së artit, e cila përshkruan fshatin nga një këndvështrim lart, me majat e oxhaqeve në pjesa e përparme.

Revere portretizohet mbi kalë teksa nxiton pranë një kisheje të zbardhur anash. Në rrugën e tij, disa banorë dalin nga banesat e tyre. Një rrugë e zezë kalon nëpër sfond në secilën anë të fshatit të ndriçuar me shkëlqim, duke kaluar mbi kodra të valëzuara me pemë të bukura të rrumbullakëta.

Udhëtimi i mesnatës së Paul Revere (1931) nga Grant Druri; Grant Wood, domeni publik, nëpërmjet Wikimedia Commons

Shiko gjithashtu: Arti Islamik - Një Eksplorim i Artit dhe Arkitekturës Islame

Wood deklaroi se si i ri, ai parashikonte të paralajmëronte njerëzit për një uragan të tmerrshëm në një mënyrë të ngjashme, gjë që mund të ketë ndikuar në mënyrën e qetë në të cilën ai paraqiti rrëfimin. . Mjedisi është ndërtuar rreth gjeometrisë zbukuruese jashtëzakonisht të ekzagjeruar, me çdo artikull të reduktuar në forma të rrumbullakosura bukur ose në formë të ngurtë lineare. Saktësia e teknikës së pikturës ishte një zhvillim i mëvonshëm, por imponimi i stilit modern në fshat zbulon origjinën e tij profesionale.

Megjithëse ai nuk kishte dëshirë të krijonte në një mënyrë kubiste apo krejtësisht abstrakte, ai dëshironte që vepra e tij artistike të kishte një pamje bashkëkohore.

Përgjigja e tij ishte të aplikonte idetë aktuale të dizajnit për tëmjediset - bimët dhe shpatet e tij kanë rregullsinë e përsëritur të pandërprerë të një ndërtese Art Deco. Pamja e sipërme të kujton një teknikë tipike në fotot e Currier dhe Ives, të cilat po përjetonin një ringjallje në interes në vitet 1930. Çështja e temës dhe qasja zbukuruese janë parë në mënyra kontradiktore.

Për shkak të qasjes humoristike ndaj temës dhe spektaklit sardonik të mjedisit, një interpretim e sheh këtë vepër si të çuditshme dhe reflektuese të debutimit kundër-kulturor psikikën e viteve 1920, duke pajtuar Wood me H.L Mencken, i njohur për talljen e shijeve të përhapura amerikane. Megjithatë, të tjerë e kanë lidhur portretizimin e Wood me një lëvizje më të madhe tradicionaliste të epokës koloniale në Amerikë, veçanërisht me rindërtimin e John D. Rockefeller Jr. të Williamsburg, Virxhinia.

Megjithëse Wood i dha temës një tregim të veçantë përqasja, me rrethinën e sipërme dhe piktoreske, synimi i artistit është një ripërpunim i mitologjisë kombëtare, bazuar në mendimin e artistit se Amerika kishte një kulturë të madhe që meriton konservim dhe admirim.

Mbijetesa Victorian (1931)

Data e krijimit 1931
Mesatar Vaj në bord
Dimensionet 81 cm x 66 cm
Aktualisht i vendosur Biblioteka Publike Carnegie-Stout, Dubuque,Iowa

Një zonjë konservatore, e shkurtër me ngjyra të heshtura e drejton vëmendjen e saj drejt spektatorit. Ajo ka një mbytje fjongo të mbështjellë rreth qafës së saj jashtëzakonisht të gjatë. Në mënyrën e mesit të shekullit të nëntëmbëdhjetë, flokët e saj janë ndarë në qendër dhe janë shtyrë prapa. E vetmja gjë në sfond është një tavolinë me një telefon rrotullues, i cili pasqyron qafën e gjatë të modeles.

Fotografia është frymëzuar nga një fotografi e tezes së madhe të artistit, dhe pjesa e sipërme e saj e harkuar dhe ngjyrat e pasura tonale të kujtojnë paleta dhe forma e ngjyrave të teknikës së dhomës së errët të shekullit të 19-të. Në kujtimet e tij të paplota, Wood reflektoi mbi tezen e tij Matildën, duke pyetur veten "si mund t'i mbyllte sytë çdo mbrëmje" me flokët e saj të shtyrë kaq fort.

Ajo ishte më inteligjente dhe aspironte për letërsinë se disa të afërm të tjerë, por ajo ishte gjithashtu mjaft e rreptë, gjë që ai e konsideronte si emocionuese dhe të vështirë.

Pamja e telefonit, i cili qëndron në vendndodhjen në të cilën normalisht ofronte një bibël ose një buqetë me lule dekorimi i skenës për portret, prish përshtypjen e një fotografie të shekullit të 19-të. Një telefon rrotullues ishte modeli më i avancuar i komunikimit në atë kohë. Kufja e tij drejton me arrogancë drejt personit dhe dikush do të mendonte se pamja e saj e sforcuar është për shkak se kumbon fort pranë saj.

Kjo vepër arti, si shumë prej pikturave të Grant Wood, ka të bëjë me kulturëndallimi, në lidhje me hendekun e pakapërcyeshëm midis mjedisit fshatar, viktorian në të cilin ai u rrit dhe botës bashkëkohore, metropolitane në të cilën ai banonte si i rritur.

Zonja dhe telefoni janë diametralisht të kundërta: ajo është e mbyllur për të huajt dhe shprehjen emocionale, ndërsa telefoni përfaqëson një botë të valëzuar, pushtuese me të cilën ajo nuk mund të përshtatet kurrë. Epoka e piktorëve të Wood-it iu përgjigj ritmit befasues të rritjes në botë në mënyra të ndryshme. Edhe pse precisionistët vlerësuan inovacionin, shumë u ankuan për humbjen e mënyrave tradicionale të jetesës.

Wood e trajtoi temën me një sens humori, por si Edward Hopper dhe Walker Evans, ai është i ndjeshëm ndaj "qëndrueshmërisë, hirit dhe individualiteti i Amerikës së fundit të shekullit të nëntëmbëdhjetë duke u zëvendësuar nga bota bashkëkohore.”

Në përshkrimin e Wood-it, e kaluara e pavend është njëkohësisht një burim argëtimi dhe një burim dhembshurie dhe ndjeshmërie. 5>

Bijat e Revolucionit (1932)

Data e krijimit 1932
Mesatar Vaj në Masonite
Dimensionet 50 cm x 101 cm
Aktualisht strehuar Muzeu i Artit Cincinnati, Cincinnati

Wood kishte për detyrë të projektonte një gotë me njolla në Koliseun Memorial të Veteranëve në vitin 1927. Ai zgjodhi xhamin e prodhuar në Gjermani sepse ishte i pakënaqur me cilësinëtë furnizuesve lokalë të xhamit. Dega lokale e Bijave të Revolucionit Amerikan (DAR) kundërshtoi përdorimin e një burimi nazist për një monument të Konfliktit të Parë Botërore pasi Gjermania ishte një kundërshtar i Shteteve të Bashkuara gjatë gjithë luftës. Ata shprehën një ndjenjë të mbetur anti-gjermane në Amerikë dhe banorë të tjerë të Cedar Rapids kundërshtuan gjithashtu origjinën e huaj. Si pasojë, dritarja nuk iu kushtua zyrtarisht deri në vitin 1955.

DAR u karakterizua nga Wood si "ato vajza konservatore" dhe "njerëz që kërkonin të krijonin një fisnikëri të trashëgimisë në një demokraci. ”

Daughters of Revolution (1932) nga Grant Wood; Grant Wood, domeni publik, nëpërmjet Wikimedia Commons

Wood pikturoi Bijat e Revolucionit pesë vjet më vonë, të cilën ai e konsideroi si parodinë e tij të vetme. Ai theksoi përballjen e tre grave të moshuara me rroba të zbehta me foton epike të Uashington Bridging the River , e cila u prodhua në Gjermani nga Emanuel Leutze. Wood i veshi gratë me rrobat e mamasë së tij, së bashku me një jakë dantelle dhe një karficë që bleu për të kur ishte në Gjermani.

Kontrasti i këtyre zonjave me portretin legjendar të George Washington që përshkruan një prej tij. Arritjet luftarake kanë zgjuar interesin e kritikëve.

Themeluesit janë paraqitur si personazhe të ndërthurur në këtë vepër arti. Në librin e tij, Evans ekzaminon të dyshuarin e Wood

John Williams

John Williams është një artist, shkrimtar dhe edukator arti me përvojë. Ai fitoi diplomën e tij Bachelor të Arteve të Bukura nga Instituti Pratt në New York City dhe më vonë ndoqi diplomën e tij Master të Arteve të Bukura në Universitetin Yale. Për më shumë se një dekadë, ai u ka mësuar artin studentëve të të gjitha moshave në mjedise të ndryshme arsimore. Williams ka ekspozuar veprat e tij artistike në galeri në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe ka marrë disa çmime dhe grante për punën e tij krijuese. Përveç ndjekjeve të tij artistike, Williams gjithashtu shkruan për tema të lidhura me artin dhe ligjëron seminare mbi historinë dhe teorinë e artit. Ai është i apasionuar pas inkurajimit të të tjerëve për t'u shprehur përmes artit dhe beson se të gjithë kanë aftësinë për kreativitet.