Katedralet e famshme - Vizita e kishave më të bukura në botë

John Williams 04-08-2023
John Williams

Katedralet e famshme dhe majat e tyre të larta janë ndër monumentet më të njohur dhe më të spikatur në botë, që ngrihen në mënyrë spektakolare mbi qytetet që i rrethojnë. Katedralet më të bukura në botë shërbejnë si shenjë e fuqisë dhe madhështisë së madhe të Zotit për shekuj me radhë, me disa nga katedralet e lashta që janë ndërtuar mijëra vjet më parë. Kishat më të bukura në botë janë vende magjepsëse për t'u vizituar, me arkitekturë mahnitëse, piktura madhështore dhe dritare me xham me njolla që zbukurojnë brendësinë e katedrales. Le të shkojmë në një udhëtim rreth globit, ndërsa eksplorojmë kishat më të bukura në botë!

Eksplorimi i Katedraleve të Famshme

Ka një mori arsyesh pse mund të jeni të interesuar në eksplorimin e katedraleve më të bukura në botë. Kishat më të bukura në botë janë në thelb të zhytura në historinë fetare dhe arkitekturën mahnitëse. Sido që të jenë pikëpamjet tuaja shpirtërore, kishat më të bukura në botë janë vende spektakolare për t'u parë dhe padyshim që do të jenë një pikë kryesore e çdo pushimi.

Shumë katedrale të lashta ekzistojnë ende sot, pasi ato kanë qenë në përdorim të rregullt gjatë gjithë shekuj dhe shumë breza kanë ruajtur brendësinë dhe fasadat e katedrales.

Katedralet më të bukura në botë

Arsyeja pse disa nga kishat më të bukura në botë referohen siStruktura madhështore ka një kube masive me pllaka të kuqe në krye që mund të shihet nga i gjithë qyteti.

Pavarësisht se brendësia e katedrales është shumë e zhveshur në krahasim me fasadën e saj luksoze, ka ende disa vepra arti të shkëlqyera dhe varre për të ftuarit që të admirojnë.

Pamje e Santa Maria del Fiore në Firence, Itali [2013]; Bruce Stokes në Flickr, CC BY-SA 2.0, nëpërmjet Wikimedia Commons

Larmia e gjerë e stileve të ndërtesës është dëshmi se si preferencat kanë ndryshuar gjatë periudhës së gjatë kohore midis themelimit dhe përfundimit të saj . Më 8 shtator 1296, guri i parë i fasadës u vendos sipas një dizajni Arnolfo di Cambio. Nga 1296 deri në 1302, di Cambio punoi në katedrale. Ai krijoi një bazilikë me dimensione klasike të përqendruara në tre rreshta të gjera që konvergojnë në një kor të madh që strehon altarin e lartë dhe është i rrethuar nga tribuna përpara se të vendoset në krye me një kube.

Siç mund të shohim nga jashtë, dizajni i Di Cambio ishte shumë i ndryshëm nga ndërtimi aktual i kishës.

Bashkë-Katedralja e Shën Gjonit (Valletta, Maltë)

Data e përfunduar 1577
Arkitek Girolamo Cassar (1520 – 1592)
Stil arkitektonik barok
Vendndodhja Valletta, Malta

Kjo katedrale katolike romake që nderon Shën GjoninBaptist ndodhet në qendër të Valetta. Është mahnitëse dhe madhështore. Kalorësit e Maltës e ndërtuan atë në Jean de la Cassière, kërkesë e Mjeshtrit të Madh për të shërbyer si Kisha Konvencionale e Shën Gjonit. Struktura e saj është një paraqitje madhështore e arkitekturës baroke , duke e bërë atë një vend që duhet parë gjatë pushimeve në Maltë.

Një numër veprash të çmuara arti, duke përfshirë piktura nga Caravaggio i madh dhe, dhurata nga ish Mjeshtrat e Mëdhenj dhe Kalorësit e Urdhrit të Shën Gjonit, përmirësojnë bashkë-katedralen.

Një pamje nga galeria e brendshme e Saint John's Co- Katedralja në Valeta, Maltë [2021]; Máté, CC BY-SA 4.0, nëpërmjet Wikimedia Commons

Muret dhe tavanet e tij janë të mbuluara me dekorime ari vezulluese dhe gurët e varreve të mëdha prej mermeri shfaqen së bashku me vepra arti dhe statuja madhështore. Nëntë kapelat e saj janë po aq të zbukuruara dhe muzeu ngjitur përmban edhe më shumë artefakte dhe pasuri. Brendësia e katedrales ishte e mbushur me stilin barok në shekullin e 17-të nga Mattia Preti dhe artizanë të tjerë të aftë.

Katedralja u zbukurua më tej gjatë viteve nga dhuratat dhe trashëgimitë e shumta të lëna nga kalorësit e njëpasnjëshëm , duke e bërë atë një thesar të vërtetë.

Katedralja e Shën Palit (Londër, Angli)

Data e Përfundimit 1697
Arkitek Christopher Wren(1632 – 1723)
Stili arkitektonik Rilindja
Vendndodhja Londër, Angli

St. Katedralja e Palit, një nga monumentet më të njohura dhe më të identifikueshme në Londër, dhe kupola e saj e madhe ka dominuar horizontin e qytetit që kur u ndërtua në vitin 1697. Me një kupolë gjigante që ngrihet 111 metra, Bazilika e Shën Palit është një kopje e Bazilikës së Shën Pjetrit në Vatikan. Përveç kësaj, ka një front mahnitës barok, dysheme me mermer të shndritshëm dhe një absidë dhe altar të pabesueshëm brenda për t'u admiruar nga turistët.

Nuk është çudi që Katedralja e Shën Palit është një vend i pëlqyer destinacion turistik duke pasur parasysh varret dhe sarkofagët e pasur të figurave të shquara britanike që mund të shihen atje së bashku me pikturat dhe skulpturat magjepsëse.

Me Palladio, stilin klasik të Inigo Jones, barok i Romës në shekullin e 17-të , dhe strukturat e Mansartit dhe të tjerëve që ai i kishte parë në Francë si frymëzim, Wren interpretoi zakonet e katedraleve mesjetare angleze në Katedralen e Shën Palit, e cila është ndërtuar në një stil të përmbajtur barok. Shën Pali shfaq qartë ndikime nga Mesjeta, veçanërisht në dizajnin e tij. Ngjashëm me katedralet e mëdha mesjetare të York-ut dhe Winchester-it, St. Paul's është relativisht i gjatë për gjerësinë e tij dhe përmban transepte që projektojnë në mënyrë dramatike.

i kushton shumë vëmendje fasadës së saj, e cila u krijua për të përcaktuar formën e strukturës pas saj dhe jo për ta fshehur atë.

E jashtme e Katedrales së Shën Palit në Londër, Mbretëria e Bashkuar [2016]; Ștefan Jurcă nga Mynihu, Gjermani, CC BY 2.0, nëpërmjet Wikimedia Commons

Katedralja e Shën Patrikut (Manhatan, Nju Jork)

Data e Përfundimit 1879
Arkitek James Renwick Jr. 1818 – 1895)
Stil arkitektonik Rilindje gotike
Vendndodhja Manhattan, Nju Jork

Historia e katedrales së famshme të Nju Jorkut pasqyron atë të të gjithë qytetit. Katedralja e St. Kisha u krijua për të demonstruar përparimin e barazisë dhe lirisë fetare. Fjala e urtë "asnjë brez nuk ndërton një katedrale" është hedhur poshtë nga Katedralja e Shën Patrikut. Në vend të kësaj, është më shumë një dialog i vazhdueshëm që lidh të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen.

St. Guri i themelit të Katedrales së Patrikut u vendos në 1858 dhe dyert e tij u hapën për herë të parë në 1879.

Katedralja e Shën Patrikut në Manhatan, Nju Jork [2015]; Kousikrishnan, CC BY-SA 4.0, nëpërmjet Wikimedia Commons

TheNjoftimi i planit novator të kryepeshkopit John Hughes për të ndërtuar Katedralen "e re" të Shën Patrikut u bë më shumë se 160 vjet më parë. Kryepeshkopi Hughes bëri kërkesën e mëposhtme gjatë një shërbese në Katedralen e Shën Patrikut të Vjetër: “Për nderin e Zotit të Plotfuqishëm, për lavdinë e Virgjëreshës së Hirshme dhe të Patëmetë, për lavdërimin e Kishës së Nënës së Shenjtë, për integritetin e kishës sonë të lashtë dhe madhështore. Emri katolik, për të krijuar një Katedrale në qytetin e Nju Jorkut që mund të meritojë numrin, intelektin dhe pasurinë tonë në rritje si shoqëri fetare, dhe në çdo rast, që meriton si një monument arkitekturor i komunitetit, të këtij metropoli.”

Kryepeshkopi Hughes vazhdoi në planin e tij të guximshëm për të ndërtuar Katedralen gotike më të mrekullueshme në botë në atë që ai supozoi se një ditë do të ishte "qendra e qytetit", pavarësisht se ajo u tall si marrëzi sepse vendi i propozuar, gati i shkretë, mendohej të ishte shumë larg qytetit.

Lufta e përgjakshme Civile dhe mungesa e burimeve dhe e punës që pasoi nuk do të pengonte ambicien e Hughes dhe arkitektin e planit të tij të guximshëm, James Renwick, nga realizimi në fund.

Katedralja e Këlnit (Këln, Gjermani)

Data e Përfundimit 1880
Arkitekt Mjeshtër Gerhard (1210 – 1271)
ArkitekturoreStili Gotik
Vendndodhja Këln, Gjermani

Qendra dhe veçoria përcaktuese e këtij qyteti nga ana e Rhein është katedralja, një strukturë me shtat të pashembullt. Më 15 gusht 1248, në Festën e Fjetjes së Marisë , u vendos themeli i kësaj katedrale gotike. Reliket e Tre të Urtëve, të cilat Rainald von Dassel i kishte dorëzuar Këlnit nga Milano kur ai qytet u pushtua në 1164, ishin vendosur më parë në strukturën e mëparshme, por duket se kjo ndërtesë nuk mendohej më aq madhështore për të mbajtur mbetjet e tyre. Katedralja u bë e njohur si një nga vendet më të rëndësishme të pelegrinazhit të Evropës si rezultat i këtyre artefakteve.

Shiko gjithashtu: Arkitektura Postmoderne - Çfarë është Arkitektura Postmoderne?

Që nga ngritja e tyre në 1880, dy kullat e saj të mëdha kanë dominuar horizontin e qytetit. Kulla veriore është 7 cm më e lartë se ajo jugore në 157,38 metra.

Një përshkrim i Katedrales së Këlnit në Rhine, Këln, Gjermani [1890-1900] ; Shihni faqen për autorin, domeni publik, nëpërmjet Wikimedia Commons

Ndërtimi i katedrales me të vërtetë filloi në vitin 1248, por ajo nuk përfundoi plotësisht deri në vitin 1880. Katedralja e Amiens shërbeu si një frymëzim kryesor për arkitektura e katedrales. Katedralja e Këlnit, me arkitekturën e saj gotike mahnitëse dhe pikën e favorshme mbi Rhine, është destinacioni më popullor turistik në të gjithëGjermania. Katedralja është aktualisht ndërtesa e dytë më e lartë e Këlnit, pas vetëm kullës së komunikimit në lartësi. Katedralja ka një sipërfaqe prej rreth 8,000 metra katrorë dhe mund të strehojë më shumë se 20,000 njerëz.

Në 1996, UNESCO e caktoi katedralen e Këlnit si një sit të trashëgimisë botërore për shkak të arkitekturës së mrekullueshme gotike të strukturës, monumentit për Tre Dijetarët, dritaret e jashtëzakonshme me njolla dhe shumë vepra të tjera të rëndësishme të artit.

Katedralja Aleksandër Nevskit (Sofje, Bullgari)

Data e përfundimit 1912
Arkitek Alexander Pomerantsev (1849 – 1918)
Stili arkitektonik Ringjallja bizantine
Vendndodhja Sofje, Bullgari

Katedralja e mrekullueshme neo-bizantine Aleksandër Nevskit, një nga kishat ortodokse më të mëdha në botë, është një pikë referimi e spikatur dhe një përfaqësim i Sofjes. Katedralja e madhe, e cila u ndërtua midis viteve 1882 dhe 1912, u ndërtua si një përkujtim për trupat ruse që humbën jetën duke çliruar Bullgarinë nga osmanët. Ndërsa pamja e saj e jashtme vezulluese dhe kupola e veshur me ar bëjnë disa fotografi të bukura, brendësia e saj e gjerë dhe e ulët është po aq tërheqëse sa simbolet e ndritshme që mbulojnë muret e saj.

Ndërtimi i Katedrales së Shën Aleksandër Nevskit filloi në 1882 kuru vendos guri i themelit, megjithëse pjesa më e madhe e tij u ndërtua midis viteve 1904 dhe 1912.

E jashtme e Katedrales Aleksandër Nevskit në Sofje, Bullgari [2007]; kuchin ster, CC BY 3.0, nëpërmjet Wikimedia Commons

Propozimi origjinal 1884-1885 i Ivan Bogomolov u ndryshua në mënyrë drastike nga Alexander Pomerantsev, me ndihmën e Alexander Smirnov dhe Alexander Yakovlev. Një grup artistësh, arkitektësh dhe punëtorësh nga Bullgaria, Rusia, Austro-Hungaria dhe vende të tjera evropiane, së bashku me arkitektët e lartpërmendur, përfunduan projektin përfundimtar në 1898.

Përbërësit metalikë për portat u bënë në Berlin, komponentët e mermerit dhe pajisjet e ndriçimit në Mynih, vetë portat në shkritoren e Karl Bamberg në Vjenë dhe mozaikët u importuan nga Venecia.

Bazilika Katedralja Del Pilar (Zaragoza, Spanjë )

Data e përfundimit 1961
Arkitekt Ventura Rodriguez (1717 – 1785)
Stili Arkitekturor Rokoko
Vendndodhja Saragoza, Spanjë

Legjendat lokale datojnë themelimin e kësaj bazilike në ditët e hershme të krishterimit në Spanjë dhe ia atribuojnë një pamje Shën Jakobit të Madh, i cili vlerësohet se ka prezantuar fenë në komb. Vetëm kjo shfaqje e Marisë dihet se ka ndodhur përpara asaj të supozuarSupozimi. Një nga destinacionet turistike më të njohura të Zaragozës është Katedralja, e cila u ndërtua në një stil mahnitës barok.

Edhe pse u ndërtua vetëm në vitin 1681, vendi ka parë ndërtimin e kishave të panumërta dhe kapela që nga koha kur Nëna e Zotit thuhet se u pa në bregun e lumit Ebro në vitin 40 pas Krishtit.

Pamja e përparme e Katedrales-Bazilikës së Zojës së Shtyllës në Zaragoza, Spanjë [2016 ]; Kreepin Deth, CC BY-SA 4.0, nëpërmjet Wikimedia Commons

Legjenda e lashtë lokale pretendon se Shën Jakobi predikoi ungjillin në Spanjë menjëherë pasi Jezusi u kryqëzua dhe u ringjall, por u dekurajua nga rezultati të misionit të tij. Sipas legjendës, Nëna e Zotit iu shfaq kur ai ishte në përkushtim intensiv pranë brigjeve të Ebros, i dha një kolonë diaspri dhe i dha urdhër të ngrinte një katedrale për nder të saj.

Pamja e jashtme e mrekullueshme e katedrales është e mbuluar me një shumëllojshmëri kupolash simpatike që rrethojnë kupolën e saj kryesore.

Struktura, e cila është e dukshme nga lumi fqinj Ebro, është një drejtkëndësh i madh me dy rreshta, një naos dhe dy kapela shtesë të bëra tërësisht me tulla, duke i dhënë të gjithë një ndjesi të veçantë aragoneze. Okulat e mëdha që janë tipike për monumentet e zonës nga shekulli i 17-të e në vazhdim e ndriçojnë atë. Rrugët dhe nefet janë të harkuar, të mbështetur nga 12 kolosaleshtyllat, si dhe kapelat dhe e gjithë struktura janë kurorëzuar me kupola.

Katedralja e Brasilias (Brazilia, Brazil)

Data e Përfundimit 1970
Arkitek Oscar Niemeyer (1907 – 2012)
Stili Arkitekturor Futurist
Vendndodhja Brazilia, Brazil

Katedralja e Brasilias u krijua nga Oscar Niemeyer, arkitekti më i njohur në Brazil, dhe është i njohur për stilin e saj të veçantë dhe të çuditshëm. Katedralja e përfunduar e vitit 1970 mbështetet nga 16 kolona të forta që lakohen butësisht në njëra-tjetrën. Këto kanë për qëllim të ngjajnë me dy duar që shtrihen lart. Në katedrale, statujat e engjëjve rrotullohen mbi foltore, dhe shumica e mureve janë bërë nga dritare të mrekullueshme xhami me njolla. Katër skulptura të Markut, Mateut, Lukës dhe Gjonit përshëndesin vizitorët në katedralen e pazakontë. Niemeyer donte të prodhonte një libër që, pavarësisht nga këndvështrimi, kishte të njëjtin nivel "pastërtie".

Katedralja e Brasilia është një ndërtesë hiperbolike që i ngjan një kurore dhe duket se është e lidhur në tokë. . Si pjesa e jashtme e ndërtesës, me dizajnin e saj unik dhe tavanin mahnitës me xham të njomur, ashtu edhe brendësia e saj është magjepsëse.

Katedralja e Brasilias në Brasilia, Brazil [2016]; Bandako, CC BY-SA 4.0, nëpërmjet Wikimedia Commons

Në shtator 1958,bazilikat dhe të tjera si katedrale mund të gjenden në qëllimin e tyre. Kisha kryesore e një dioqeze katolike quhet katedrale dhe shërben si kisha kryesore e kryepeshkopit ose peshkopit. Papa cakton disa kisha me status të lartë si bazilika për shkak të vlerës së tyre unike teologjike, kulturore ose historike. Këto katedrale të famshme sot njihen si disa nga monumentet më madhështore artistike, strukturore dhe historike në të gjithë botën dhe pëlqehen shumë nga adhuruesit dhe vizitorët.

Mezquita of Cordoba (Cordoba, Spanjë)

Data e përfundimit 988 pas Krishtit
Arkitek Hernán Ruiz i Riu (1514 – 1569)
Stili Arkitekturor Islamik
Vendndodhja Cordoba, Spanjë

Mezquita e Cordoba është padiskutim një nga më të mirat ekzemplarë të arkitekturës maure dhe është me të vërtetë një kënaqësi për t'u vizituar. Salla e madhe e lutjeve ka modele të bukura gjeometrike dhe lulesh, si dhe harqe të bukura dhe shtylla simpatike, sepse ishte një xhami për një pjesë të konsiderueshme të historisë së saj. E ndërtuar në vitin 784 pas Krishtit, ajo u shndërrua në një kishë gjatë Reconquista-s, dhe në shekullin e 16-të, një naos katedrale e Rilindjes u ndërtua në qendër të kompleksit të gjerë.

Një nga pamjet më tërheqëse të Andaluzisë është Mezquita e Kordobës, e cila përmban mozaikë të hollë,U vendos guri i themelit të Katedrales së Brasilias. Dy vjet më vonë, struktura bazë e katedrales përfundoi, por si me shumë projekte të tjera ndërtimi në Brasilia në atë kohë, gjithçka u ndal plotësisht. Kur mandati i tij si president përfundoi në vitin 1961, Presidenti Juscelino Kubitschek ishte përgjegjës për ndërtimin e Brasilia, kryeqyteti i ri i Brazilit. Shumë zhvillime, duke përfshirë katedralen, përjetuan pengesa ndërtimi.

Pavarësisht planit origjinal të Kubitschek për të ndërtuar një katedrale ndërfetare të financuar nga shteti, të aksesueshme për të gjitha fetë, katedralja iu dha Kishës Katolike për të marrë gjërat po rrotullohen përsëri.

Katedralja Zipaquira Salt (Zipaquira, Columbia)

Data e Përfundimit 1995
Arkitek Roswell Garavito Pearl (l. 1915)
Arkitektur Stili Stereotomic
Vendndodhja Zipaquira, Columbia

E vendosur në zorrët e minierave në rajonin e Cundinamarca, kisha e bërë me kripë ka një koleksion të madh arti, kryesisht statuja të bëra prej mermeri dhe kripe. Fakti që çdo pjesë ka një rëndësi fetare katolike është ajo që tërheq kaq shumë udhëtarë drejt saj.

Shumë individë shkojnë në Katedralen e Kripës Zipaquirá për të falënderuar ose për t'i bërë një kërkesë specifike Perëndisë.

Brendësia e ndriçuar e ZipaquiraKatedralja e Kripës në Zipaquira, Kolumbia [2011]; William Neuheisel nga DC, SHBA, CC BY 2.0, nëpërmjet Wikimedia Commons

Pjesa e artit që kap më së miri tërheqjen e kompleksit të ndërlikuar kulturor është kisha e tij nëntokësore. Boshti sakral, i cili strehon një kryq gjigant kripe me ndriçim të mrekullueshëm që krijon një ndikim vizual në ndërtimin aktual të kryqit, është një tjetër vend i rëndësishëm brenda katedrales së kripës.

Katedralja e kripës Zipaquira, një destinacion vërtet i mahnitshëm për të parë, ndodhet 200 metra nën tokë.

Katedralja është e ndërtuar në tre kate dhe është gërmuar nga një pjesë e vetme shkëmbi i fortë, duke shfaqur skulptura dhe ikona të gdhendura në mënyrë të shkëlqyer. Këto përfaqësojnë konceptimin, jetën e hershme dhe vdekjen e Jezusit. Katedralja e kripës, një vepër mahnitëse arkitekturore jashtë qytetit kolumbian të Zipaquira, është sot një destinacion i pëlqyer turistik dhe pelegrinazhi.

Katedralja krenohet me murin më të madh të ngjitjes së Kolumbisë jashtë; është njëkohësisht një nxitim i adrenalinës dhe një përvojë marramendëse. Ju gjithashtu mund të zgjidhni të hipni në trenin turistik Zipaquirá, i cili do t'ju çojë në një turne në peizazhet më mahnitëse të rajonit. Ndërsa hipni, mund të provoni ushqime dhe ushqime të këndshme që stafi i trenit do t'i demonstrojë me një performancë të këndshme kulinarie.

Kjo përfundon vështrimin tonë në disa nga katedralet më të bukura në botë. Nga katedralet e lashta e deri tek atokrijuar në shekullin e kaluar, këto katedrale të famshme përfshijnë të gjitha bukurinë dhe madhështinë në një shkallë masive. Katedralet janë ndër mrekullitë arkitekturore më mbresëlënëse si në fe ashtu edhe në historinë botërore. Nuk është e nevojshme të identifikohesh si shpirtërore për të vlerësuar përfitimin e vizitës së këtyre vendeve historike. Afresket e tyre të pikturuara me përpikëri dhe xhamat e gdhendura të ndërlikuara rrëfejnë historinë e vendndodhjes dhe hedhin dritë mbi lagjen e tij.

Pyetjet e bëra më shpesh

Cilat janë karakteristikat e zakonshme të kishave më të bukura në Botë?

Kishat më mahnitëse në botë janë të lidhura pazgjidhshmërisht me një të kaluar të pasur fetare dhe ndërtime mahnitëse. Pavarësisht nga besimet tuaja fetare, të vizitosh një nga kishat më mahnitëse në botë është padyshim një nga pikat kryesore të çdo udhëtimi. Meqenëse ato kanë qenë në përdorim të vazhdueshëm për kaq shumë kohë dhe kaq shumë breza janë kujdesur për mirëmbajtjen e brendshme dhe fasadës së katedrales, shumë katedrale historike qëndrojnë ende sot.

A ka ndonjë ndryshim midis një katedrale dhe një bazilika?

Një katedrale është kisha kryesore e një dioqeze katolike dhe shërben si kisha kryesore e kryepeshkopit ose peshkopit. Për shkak të vlerës së tyre të veçantë teologjike, kulturore ose historike, Papa njeh disa kisha me status të lartë si bazilika. Këto katedrale të mëdha tani konsiderohenndër monumentet më mahnitëse artistike, strukturore dhe historike në botë dhe janë të njohura si nga adhuruesit ashtu edhe nga vizitorët.

skulptura të përpunuara mermeri dhe një pasuri e kaligrafisë së bukur.

Fasada e Mezquita of Cordoba në Cordoba, Spanjë [2012]; JnCrlsMG, CC BY-SA 4.0, nëpërmjet Wikimedia Commons

Princi Abd al-Rahman I iku në Spanjën jugore pasi familja e tij, Umajadët, u rrëzuan nga abasidët që përparonin në Damask. Pasi atje, ai pushtoi pothuajse të gjithë Gadishullin Iberik dhe u përpoq ta bënte qytetin e tij të ri, Kordoba, të dukej po aq madhështor sa Damasku. Ai mbështeti bujqësinë, financoi projekte të gjera ndërtimi dhe madje solli bimë dhe pemë frutore nga rezidenca e tij e vjetër. Në oborrin e Xhamisë së Kordobës, pemët e portokallit ekzistojnë ende si një kujtim i bukur, megjithëse i trishtuar, i mërgimit umajad.

Gjatë dy shekujve, vetë struktura u zgjerua.

Pamje e Mezquita of Cordoba në Cordoba, Spanjë [2010]; Fotografia nga CEphoto, Uwe Aranas

Përbërësit e saj përfshijnë një sallë lutjeje të konsiderueshme hipostile (hipostili është arabisht për "të mbushur me kolona"), një oborr me një shatërvan në qendra, një korije portokalli, një vendkalim i mbuluar që rrethon oborrin dhe një minare e dikurshme që tani është një kullë këmbanore katrore dhe e zbehtë. Gjeometria e përsëritur e sallës së madhe të lutjeve duket se e zgjeron atë.

Ai është ndërtuar nga kolona romake të ruajtura, nga të cilat dalin dy nivele harqesh simetrike prej guri dhe tulla të kuqe.

Bazilika e San Marco (Venecia, Itali)

Data e Përfundimit 1094
Arkitekt Domenico I Contarini (v. 1071)
Stili Arkitekturor Bizantin
Vendndodhja Chartres, Francë

Kjo kishë, e cila qëndron aty ku qëndron sot , me sa duket filloi në vitin 1063 për të pasqyruar krenarinë komunale në rritje të Venecias. Baza e saj ishte Kisha e Apostujve të Shenjtë në Kostandinopojë nga shekulli i gjashtë, megjithëse u bënë modifikime në dizajn për të marrë parasysh kufizimet e vendit dhe kërkesat unike të ritualeve shtetërore veneciane.

Për më tepër, romane dhe mund të shihen elementë islamikë; dhe më pas, u shtuan tipare gotike.

Fasadat fillestare të tullave dhe muret e brendshme ishin zbukuruar gjatë gjithë kohës me gurë të çmuar dhe mermerë të rrallë për të përfaqësuar pasurinë dhe autoritetin e republikës, kryesisht në shekullin e 13-të. Për shkak të përfshirjes veneciane në kryqëzatën e katërt, shumë nga kolonat, relievet dhe skulpturat u grabitën nga tempujt, pallatet dhe monumentet qytetare të Konstandinopojës.

Fasada e Bazilikës San Marco në Venecia , Itali [2013]; Gary Ullah nga MB, CC BY 2.0, nëpërmjet Wikimedia Commons

Katër kuajt antikë prej bronzi që u shfaqën dukshëm mbi hyrje ishin një nga artefaktet e grabitura që u sollën në Venecia.Mozaikët prej ari me profetë, shenjtorë dhe tema biblike mbushën gradualisht pjesën e brendshme të kubeve, qemereve dhe mureve të sipërme. Mozaikët pasqyrojnë 800 vjet stile krijuese, pasi shumë prej këtyre mozaikëve u riparuan ose u rikrijuan më pas kur shijet artistike evoluan dhe mozaikët e thyer duhej të zëvendësoheshin.

Disa prej tyre janë kryevepra të artit mesjetar që rrjedhin nga përshkrime konvencionale bizantine, ndërsa të tjerat bazohen në skica paraprake të krijuara nga piktorë të shquar të Rilindjes nga Venediku dhe Firence.

Katedralja e Shën Stefanit (Vjenë, Austri)

Data e përfundimit 1137
Arkitek Anton Pilgram (1460 – 1516 )
Stil arkitektonik Romanesk
Vendndodhja Vjenë, Austri

Rr. Katedralja e Stefanit, një nga monumentet më ikonike të Vjenës, ndodhet në Stephansplatz. Katedralja, e cila shfaq arkitekturë të hollë romane, ka një kullë të lartë, mure gëlqerore shkëlqyese dhe mozaikë mahnitës të çatisë që e bëjnë atë të dallohet. Vizitorët mund të eksplorojnë katakombet dhe kriptat ndjellëse brenda, të cilat përfshijnë eshtrat e anëtarëve të rëndësishëm të dinastisë Hapsburge.

Kisha ka qenë një nga ikonat historike dhe arkitekturore më të habitshme të Vjenës që kur u ndërtua në 1137.

Katedralja e Shën Stefanit në Vjenë, Austri[2014]; Bwag, CC BY-SA 4.0, nëpërmjet Wikimedia Commons

Pllakat shumëngjyrëshe u përdorën për të ndërtuar stemat dhe shqiponjën dykrenore mbretërore dhe perandorake në çati të Katedrales së Shën Stefanit në Vjenë. Gjatë gjithë rrugës deri në epokën barok, brendësia e katedrales pa disa ndryshime gjatë viteve.

Pasuria spektakolare e katedrales, e cila përfshin relike të stolisur me gurë të çmuar, ar, tekste fetare, si dhe veshje , mund të shihet në lidhje me altarët e çmuar.

Shiko gjithashtu: Piktura të famshme rokoko - Arti më i mirë i epokës franceze të rokokos

Katedralja e Shën Stefanit shërbeu gjithashtu si vendi i fundit i pushimit për një numër individësh të shquar, duke përfshirë perandorin Friedrich III, i cili u varros në një mermer të mrekullueshëm sarkofag. Një kishëz private shërben si vendi i fundit i pushimit për Princin Eugene të Savojës. Duka i Habsburgëve Rudolph IV, i njohur ndonjëherë si "themeluesi", i cili vendosi gurin e themelit për rinovimin gotik të katedrales në 1359, është ndër figurat e shquara të varrosura në katakombet nën Katedralen e Shën Stefanit. Katakombet përfshijnë gjithashtu varret e kryepeshkopëve dhe kardinalëve të Vjenës.

Katedralja Chartres (Chartres, Francë)

Data e Përfundimit 1252
Arkitek Master of Chartres (v. 1280)
Stili arkitektonik gotik
Vendndodhja Chartres, Francë

Shumica e origjinalitelementet e Katedrales Chartre të ruajtur jashtëzakonisht mirë janë ende të pranishme. Tre fasadat e tij të mahnitshme, dritaret e gjera, të mbushura me dritë me xham me njolla dhe mbështetëset e mëdha fluturuese datojnë të gjitha rreth vitit 1220. Fasada e saj është e zbukuruar me shumë skulptura dhe gdhendje që portretizojnë ngjarje biblike, duke e bërë atë një kryevepër të arkitekturës gotike franceze. Katedralja ka qenë prej kohësh e preferuara nga pelegrinët dhe vizitorët pasi ajo është shtëpia e disa varreve dhe objekteve të rëndësishme, ndërsa portat e saj të zbukuruara dhe dy kunjat e larta janë karakteristikat e saj më të dukshme.

Katedralja Chartres, një vendndodhje me rëndësi të madhe arkitekturore dhe historike, ndodhet vetëm në jugperëndim të Parisit dhe ia vlen të eksplorohet nëse keni mundësi.

Pamje të Katedrales Notre-Dame de Chartres në Chartres, Francë [2016]; MathKnight, CC BY-SA 4.0, nëpërmjet Wikimedia Commons

Katedralja Chartres është pika më e lartë në këtë qytet të vogël dhe peizazhin përreth. Me shkëmbin e tij masiv të vendosur mbi një det me çati dhe një sipërfaqe të madhe toke, Chartres është nota më e lartë në sferën e tij të ndikimit.

Fakti që ata duhej të ngjiteshin në një kodër për të arritur atje, në fund, duhet të ketë nënkuptuar diçka për pelegrinët që erdhën këtu.

Ashtu si katedralet e tjera mesjetare, pjesa e brendshme e Chartres shfaq vertikalitet: lartësia e madhe mbi kokat e adhuruesve (osemysafirët) kontribuon ndjeshëm në frikën e saj. Dritaret e katedrales Chartres theksojnë vertikalitetin e brendshëm me fotografitë e tyre të gjalla të grupuara në panele njëra mbi tjetrën.

Katedralja e Shën Vitusit (Pragë, Republika Çeke)

Data e përfundimit 1344
Arkitek Peter Parler (1330 – 1399)
Stili arkitektonik gotik
Vendndodhja Pragë, Republika Çeke

Charles IV filloi ndërtimin e një kishe gotike në 1344. Kancelari, së bashku me një rreth kapelash u ndërtuan nga ndërtuesit më të hershëm të kishës, Matthias of Arras dhe më pas Peter Parler. Parler kishte filluar tashmë ndërtimin e Kullës Jugore, por ai kurrë nuk e pa atë deri në përfundim. Ajo u përfundua në shekullin e 16-të me një kuvertë vëzhgimi të Rilindjes dhe një përkrenare. Përkrenarja e mëparshme u zëvendësua me një kube të re diku në shekullin e 18-të. Megjithatë, Luftërat Hussite në 1419 shkaktuan ndërprerjen e ndërtimit të Katedrales.

Restaurimi i komponentit antik dhe ndërtimi i Katedrales në stilin neo-gotik nuk filloi deri në gjysmën e dytë të 19-të. shekulli. Në vitin 1929, kisha u përkushtua zyrtarisht. Edhe vitet e mëvonshme panë modifikime në brendësi të saj.

Katedralja e Shën Vitusit në Pragë, Republika Çeke [2008]; Mtd në Wikipedia çeke, CC BY-SA 3.0,nëpërmjet Wikimedia Commons

Përmes portës në fasadën perëndimore, e cila ndodhet përballë korridorit që lidh Oborrin e Dytë dhe të Tretë të Kalasë së Pragës, të ftuarit hyjnë në Katedrale. Relievet që përshkruajnë incidente nga historia e katedrales, si dhe nga mitet që rrethojnë Shën Wenceslas dhe Shën Adalbert zbukurojnë hyrjen prej bronzi.

Naosi kryesor, krahu verior i nefit tërthor dhe koridoret e vogla anësore i rrethuar nga kapela përbëjnë seksionin neo-gotik të katedrales.

Mauzoleumi Mbretëror, i cili përmban kriptën mbretërore, ndodhet në katedralen përballë altarit të lartë. Një rreth kapelash gotike rrethon kancelin. Shenjtorët dhe monarkët çekë janë varrosur në disa prej tyre.

Santa Maria del Fiore (Firence, Itali)

Data e Përfundimit 1436
Arkitek Filippo Brunelleschi (1377 – 1446)
Stili Arkitekturor Gotik
Vendndodhja Firence, Itali

Që kur përfundoi në 1436, Santa Maria del Fiore në Firence, një nga kishat më të bukura në botë, ka mahnitur dhe mahnitur vëzhguesit. Pjesa e jashtme e saj mahnitëse Gothic Revival, e cila u ndërtua duke përdorur mermer jeshil, rozë dhe të bardhë, është e mbuluar me shumë gdhendje dhe skulptura të hollësishme, si dhe me tre dritare trëndafili dhe tre dyer të forta bronzi.

John Williams

John Williams është një artist, shkrimtar dhe edukator arti me përvojë. Ai fitoi diplomën e tij Bachelor të Arteve të Bukura nga Instituti Pratt në New York City dhe më vonë ndoqi diplomën e tij Master të Arteve të Bukura në Universitetin Yale. Për më shumë se një dekadë, ai u ka mësuar artin studentëve të të gjitha moshave në mjedise të ndryshme arsimore. Williams ka ekspozuar veprat e tij artistike në galeri në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe ka marrë disa çmime dhe grante për punën e tij krijuese. Përveç ndjekjeve të tij artistike, Williams gjithashtu shkruan për tema të lidhura me artin dhe ligjëron seminare mbi historinë dhe teorinë e artit. Ai është i apasionuar pas inkurajimit të të tjerëve për t'u shprehur përmes artit dhe beson se të gjithë kanë aftësinë për kreativitet.