Познати катедрали - посета на најубавите цркви во светот

John Williams 04-08-2023
John Williams

F amous катедралите и нивните високи кубиња се меѓу најпрепознатливите и најистакнатите споменици во светот, кои спектакуларно се издигнуваат над градовите што ги опкружуваат. Најубавите катедрали во светот служат како знак на Божјата голема моќ и величественост со векови, а некои од древните катедрали биле изградени пред илјадници години. Најубавите цркви во светот се хипнотизирачки места за посета, со неверојатна архитектура, прекрасни слики и витражни прозорци кои ги красат ентериерите на катедралата. Дозволете ни да одиме на патување низ светот, додека ги истражуваме најубавите цркви во светот!

Истражување на познатите катедрали

Постојат многу причини зошто можеби ве интересира во истражување на најубавите катедрали во светот. Најубавите цркви во светот се инхерентно нурнати во религиозната историја и архитектурата која инспирира стравопочит. Без оглед на вашите духовни погледи, најубавите цркви на светот се спектакуларни места за гледање и несомнено ќе бидат врв на секој одмор.

Исто така види: Леонардо да Винчи - Животот и уметничките дела на Леонардо да Винчи

Многу антички катедрали сè уште постојат денес, бидејќи тие биле во редовна употреба во текот на векови и многу генерации ги одржувале ентериерите и фасадите на катедралите.

Најубавите катедрали во светот

Причината поради која некои од најубавите цркви во светот се нарекуваатПрекрасната градба има огромна купола со црвени плочки на врвот која може да се види од целиот град.

И покрај тоа што внатрешноста на катедралата е многу гола во споредба со нејзината раскошна фасада, сè уште има некои извонредни уметнички дела и гробници на кои гостите треба да им се восхитуваат.

Поглед на Санта Марија дел Фиоре во Фиренца, Италија [2013]; Брус Стоукс на Flickr, CC BY-SA 2.0, преку Wikimedia Commons

Широката разновидност на стилови на зградата е доказ за тоа како преференциите се менувале во текот на долгиот временски период помеѓу нејзиното основање и завршување . На 8 септември 1296 година, првиот камен на фасадата бил поставен според дизајнот на Арнолфо ди Камбио. Од 1296 до 1302 година, ди Камбио работел на катедралата. Тој создал базилика со класични димензии центрирани на три широки патеки кои се спојуваат во голем хор кој го сместува високиот олтар и е опкружен со трибини пред да биде покриен со купола.

Како што можеме да видиме од надвор, дизајнот на Ди Камбио беше многу различен од сегашната градба на црквата.

Ко-катедралата Свети Јован (Валета, Малта)

Датум на завршено 1577
Архитект Џироламо Касар (1520 – 1592)
Архитектонски стил барок
Локација Валета, Малта

Оваа римокатоличка катедрала во чест на Свети ЈованБаптист се наоѓа во центарот на Валета. Тоа е зачудувачки и величествено. Витезите од Малта го конструирале во Жан де ла Касиер, на барање на Големиот мајстор да служи како Конвентивна црква Свети Јован. Неговата структура е прекрасен приказ на барокната архитектура , што го прави задолжително место за посета на одмор во Малта.

Голем број на непроценливи уметнички дела, вклучувајќи слики од големиот Караваџо и, подароците од поранешните големи мајстори и витези на редот на Свети Јован, ја подобруваат ко-катедралата.

Поглед од галеријата на внатрешноста на Свети Јован Ко- Катедрала во Валета, Малта [2021]; Máté, CC BY-SA 4.0, преку Wikimedia Commons

Нејзините ѕидови и тавани се покриени со сјајни златни украси, а големите мермерни надгробни споменици се прикажани заедно со прекрасни уметнички дела и статуи. Нејзините девет капели се подеднакво украсени, а соседниот музеј содржи уште повеќе артефакти и богатства. Внатрешноста на катедралата била проткаена со барокен стил во 17 век од Матија Прети и други успешни занаетчии.

Катедралата била дополнително украсена со текот на годините со бројни дарови и наследства оставени од последователните витези , што го прави вистинско богатство.

Катедралата Свети Павле (Лондон, Англија)

Датум на завршување 1697
Архитект Кристофер Врен(1632 – 1723)
Архитектонски стил ренесанса
Локација Лондон, Англија

Св. Катедралата Павле, еден од најпознатите и најпрепознатливите споменици во Лондон, и нејзината огромна купола доминира на хоризонтот на градот уште откако е изградена во 1697 година. Со огромна купола која се издига 111 метри висока, базиликата Свети Павле реплика на базиликата Свети Петар во Ватикан. Покрај ова, има и неверојатен барокен фронт, сјаен мермерен под и неверојатна апсида и олтар на кој туристите можат да им се восхитуваат.

Не е изненадување што катедралата Свети Павле е многу популарна туристичка дестинација со оглед на раскошните гробници и саркофази на истакнати британски фигури кои можат да се видат таму заедно со волшебните слики и скулптури.

Со Паладио, класичниот стил на Иниго Џонс, барокот во Рим во 17 век , и структурите на Мансарт и другите што ги гледал во Франција како инспирација, Врен ги толкувал обичаите на англиските средновековни катедрали во катедралата Свети Павле, која е изградена во воздржан барокен стил. Свети Павле јасно покажува влијанија од средниот век, особено во неговиот дизајн. Слично на огромните средновековни катедрали на Јорк и Винчестер, Свети Павле е релативно долга по својата широчина и има драматично проектирани трансепти.

посветува големо внимание на својата фасада, која е создадена за да ја дефинира формата на структурата зад неа наместо да ја сокрие.

Надворешност на катедралата Свети Павле во Лондон, Обединето Кралство [2016]; Ștefan Jurcă од Минхен, Германија, CC BY 2.0, преку Wikimedia Commons

Катедралата Свети Патрик (Менхетен, Њујорк)

Датум на завршување 1879
Архитект Џејмс Ренвик Џуниор 1818 – 1895)
Архитектонски стил готска преродба
Локација Менхетен, Њујорк

Историјата на познатата катедрала во Њујорк ја одразува историјата на целиот град. Катедралата Св. Црквата е создадена за да го покаже унапредувањето на верската еднаквост и слобода. Поговорката „ниту една генерација не гради катедрала“ е побиена од катедралата Свети Патрик. Наместо тоа, тоа е повеќе тековен дијалог кој ги поврзува минатото, сегашноста и иднината.

Св. Камен-темелникот на катедралата Патрик бил поставен во 1858 година, а неговите врати првпат биле отворени во 1879 година.

Катедралата Свети Патрик во Менхетен, Њујорк [2015]; Кушикришнан, CC BY-SA 4.0, преку Wikimedia Commons

TheНајавата за иновативниот план на надбискупот Џон Хјуз за изградба на „новата“ катедрала Свети Патрик беше објавена пред повеќе од 160 години. Архиепископот Хјуз го упати следново барање за време на богослужбата во катедралата Стариот Свети Патрик: „За чест на Семоќниот Бог, за слава на Пресветата и беспрекорна Дева, за прославување на црквата Света Мајка, за интегритетот на нашата древна и величествена Католичко име, да се воспостави катедрала во градот Њујорк, која можеби ќе ги заслужува нашите зголемени бројки, интелект и богатство како религиозно општество, и во секој случај, заслужувајќи како архитектонски споменик на заедницата, на оваа метропола.“

Архиепископот Хјуз истраја во својот дрзок план да ја изгради најубавата готска катедрала во светот во она што тој претпоставуваше дека еден ден ќе биде „центарот на градот“, и покрај тоа што беше исмејуван како глупост затоа што се сметаше дека предложеното, речиси дивина локација е премногу далеку надвор од градот.

Крвавата граѓанска војна и недостигот на ресурси и работна сила нема да ги спречат амбициите на Хјуз и архитектот на неговиот смел план, Џејмс Ренвик, од реализацијата на крајот.

Келнската катедрала (Келн, Германија)

АрхитектонскиСтил
Датум на завршување 1880
Готски
Локација Келн, Германија

Центарот и дефинирачка карактеристика на овој град од страната на Рајна е катедралата, структура со неспоредлив раст. На 15 август 1248 година, на Празникот Успение на Марија , беше поставен темелот на оваа готска катедрала. Моштите на тројцата мудреци, кои Рајналд фон Дасел му ги доставил на Келн од Милано кога тој град бил заземен во 1164 година, претходно биле сместени во претходната структура, но се чини дека оваа градба повеќе не се сметала за доволно величествено за да се чуваат нивните останки. Катедралата стана познат како едно од најзначајните европски места за аџилак како резултат на овие артефакти.

Од нивното подигнување во 1880 година, нејзините две огромни кули доминираа на хоризонтот на градот. Северната кула е 7 cm повисока од јужната на 157,38 метри.

Приказ на Келнската катедрала во Рајна, Келн, Германија [1890-1900] ; Погледнете ја страницата за автор, Јавна сопственост, преку Wikimedia Commons

Изградбата на катедралата навистина започнала во 1248 година, но не била целосно завршена дури во 1880 година. Катедралата во Амиен служела како главна инспирација за архитектурата на катедралата. Катедралата во Келн, со својата неверојатна готска архитектура и гледна точка над Рајна, е најпопуларната туристичка дестинација во ситеГерманија. Катедралата моментално е втората највисока зграда во Келн, зад само комуникациската кула во висина. Катедралата има површина од околу 8.000 квадратни метри и може да прими повеќе од 20.000 луѓе.

Во 1996 година, УНЕСКО ја прогласи катедралата во Келн како светско наследство поради прекрасната готска архитектура на структурата, споменикот до Тројцата мудреци, исклучителните витражи и многу други значајни уметнички дела.

Катедралата Александар Невски (Софија, Бугарија)

Датум на завршување 1912
Архитект Александар Померанцев (1849 – 1918)
Архитектонски стил Византиска преродба
Локација Софија, Бугарија

Прекрасната неовизантиска катедрала Александар Невски, една од најголемите православни цркви во светот, е истакнато обележје и претставување на Софија. Огромната катедрала, која била изградена помеѓу 1882 и 1912 година, била изградена како спомен на руските војници кои ги загубиле животите ослободувајќи ја Бугарија од Османлиите. Додека неговата блескава надворешност и позлатената купола создаваат прекрасни фотографии, неговата пространа и пригушена внатрешност е примамлива како светлите симболи што ги покриваат нејзините ѕидови.

Изградбата на катедралата Свети Александар Невски започна во 1882 година когабеше поставен камен-темелник, иако поголемиот дел од него беше изграден помеѓу 1904 и 1912 година.

Надворешноста на катедралата Александар Невски во Софија, Бугарија [2007]; kuchin ster, CC BY 3.0, преку Wikimedia Commons

Оригиналниот предлог на Иван Богомолов од 1884 до 1885 година бил драстично изменет од Александар Померанцев, со помош на Александар Смирнов и Александар Јаковлев. Група уметници, архитекти и работници од Бугарија, Русија, Австро-Унгарија и други европски земји, заедно со горенаведените архитекти, го завршија финалниот дизајн во 1898 година.

Металните компоненти за портите се направени во Берлин, мермерните компоненти и светлосните тела во Минхен, самите порти во леарницата на Карл Бамберг во Виена, а мозаиците биле увезени од Венеција.

Катедралната базилика Дел Пилар (Сарагоса, Шпанија )

Датум на завршено 1961
Архитект Вентура Родригез (1717 – 1785)
Архитектонски стил рококо
Локација Сарагоса, Шпанија

Локалните легенди го датираат основањето на оваа базилика од раните денови на христијанството во Шпанија и му припишуваат изглед на Свети Јаков Велики кој е заслужен за воведувањето на религијата во нацијата. Само ова појавување на Марија е познато дека се случило пред нејзиното наводноПретпоставка. Една од најпознатите туристички дестинации на Сарагоса е катедралата, која е изградена во неверојатен барокен стил.

Иако е изградена само во 1681 година, на локацијата се градат безброј цркви и капели уште откако Богородица наводно била видена на брегот на реката Ебро во 40 н.е. ]; Kreepin Deth, CC BY-SA 4.0, преку Wikimedia Commons

Древната локална легенда тврди дека Свети Јаков го проповедал евангелието во Шпанија веднаш откако Исус бил распнат и воскреснат, но бил обесхрабрен од исходот на неговата мисија. Според легендата, Богородица му се појавила кога бил во интензивна посветеност покрај брегот на Ебро, му подала колона јаспис и му наредила да подигне катедрала во нејзина чест.

Прекрасната надворешност на катедралата е покриена со различни шармантни куполи кои ја опкружуваат нејзината главна купола.

Структурата, која е видлива од соседната река Ебро, е голем правоаголник со два патеки, наос и две дополнителни капели направени целосно од тули, давајќи му на целото карактеристично арагонеско чувство. Го осветлуваат големите очи кои се типични за спомениците во областа од 17 век наваму. Корабите и корабите се засводени, поддржани од 12 колосалнистолбови, а и капелите и целата структура се крунисани со куполи.

Катедралата Бразилија (Бразилија, Бразил)

Датум на завршување 1970
Архитект Оскар Нимаер (1907 – 2012)
Архитектонски стил Футурист
Локација Бразилија, Бразил

Катедралата во Бразилија е создадена од Оскар Нимаер, најпознатиот архитект во Бразил, и е позната по својот препознатлив и ексцентричен стил. Катедралата завршена во 1970 година е поддржана од 16 силни столбови кои нежно се закривуваат една во друга. Тие се наменети да личат на две раце кои се протегаат нагоре. Во катедралата, статуи на ангели се вртат над проповедниците, а поголемиот дел од ѕидовите се направени од прекрасни витражи. Четири скулптури на Марко, Матеј, Лука и Јован ги поздравуваат посетителите на необичната катедрала. Нимаер сакаше да произведе книга која, без разлика на гледиштето, има исто ниво на „чистота“.

Катедралата во Бразилија е хиперболична зграда која наликува на круна и се чини дека е прицврстена на земјата . И надворешноста на зградата, со својот уникатен дизајн и неверојатен таван од обоено стакло, и нејзината внатрешност се фасцинантни.

Катедралата Бразилија во Бразилија, Бразил [2016]; Bandako, CC BY-SA 4.0, преку Wikimedia Commons

Во септември 1958 година,базилики и други како катедрали може да се најдат во нивната намена. Главната црква на католичката епархија се нарекува катедрала и служи како главна црква на архиепископот или епископот. Папата назначува одредени цркви со висок статус како базилики поради нивната единствена теолошка, културна или историска вредност. Овие познати катедрали денес се препознаваат како едни од највеличествените уметнички, структурни и историски знаменитости во целиот свет и им се допаѓаат и на верниците и на посетителите.

Мескита од Кордоба (Кордоба, Шпанија)

Датум на завршување 988 н.е.
Архитект Ернан Руиз Помладиот (1514 – 1569)
Архитектонски стил исламски
Локација Кордоба, Шпанија

Mezquita of Cordoba е несомнено еден од најдобрите примероци од мавританската архитектура и навистина е радост за посета. Огромната сала за молитва има прекрасни геометриски и цветни обрасци, како и прекрасни сводови и шармантни столбови бидејќи таа била џамија во значителен дел од нејзината историја. Изградена во 784 н.е., таа била трансформирана во црква за време на Реконквиста, а во 16 век, во центарот на обемниот комплекс бил изграден ренесансниот катедрален наос.

Една од најпримамливите глетки на Андалузија е Мескита од Кордоба, која има извонредни мозаици,Поставен е камен-темелникот на катедралата Бразилија. Две години подоцна, основната структура на катедралата беше завршена, но како и со многу други градежни проекти во Бразилија во тоа време, сè беше целосно запрено. Кога неговиот мандат како претседател заврши во 1961 година, претседателот Јушелино Кубичек беше задолжен за изградбата на Бразилија, новиот главен град на Бразил. Многу случувања, вклучително и катедралата, доживеаја градежни проблеми.

И покрај првичниот план на Кубичек за изградба на државно финансирана, меѓуденоминационална катедрала достапна за сите религии, катедралата ѝ беше дадена на Католичката црква за да добие работите повторно се тркалаат.

Солт катедрала Зипакира (Зипакира, Колумбија)

Стил
Датум на завршување 1995
Стереотомски
Локација Зипакира, Колумбија

Сместена во утробата на рудниците во регионот Кундинамарка, црквата направена од сол има голема уметничка колекција, првенствено статуи направени од мермер и сол. Фактот дека секое парче има католичко религиозно значење е она што привлекува толку многу патници кон него.

Многу поединци одат во солената катедрала Зипакира за да му оддадат благодарност или да упатат конкретно барање до Бога.

Осветлената внатрешност на ZipaquiraСолената катедрала во Зипакира, Колумбија [2011]; Вилијам Нојхејзел од DC, US, CC BY 2.0, преку Wikimedia Commons

Уметничкото дело што најдобро ја доловува привлечноста на сложениот културен комплекс е неговата подземна капела. Сакралната оска, во која се наоѓа џиновски солен крст со прекрасно осветлување што создава визуелно влијание врз вистинската конструкција на крстот, е уште една значајна локација во солената катедрала.

Солт катедрала Зипакира, навистина неверојатна дестинација да се види, се наоѓа на 200 метри под земја.

Катедралата е изградена на три ката и е издлабена од едно парче цврста карпа, прикажувајќи извонредно врежани скулптури и икони. Тие се во знакот на Исусовото зачнување, раниот живот и смртта. Солената катедрала, неверојатен архитектонски подвиг надвор од колумбискиот град Зипакира, денес е омилена туристичка и аџилак дестинација.

Катедралата може да се пофали со најголемиот ѕид за качување во Колумбија надвор; тоа е и наплив на адреналин и вртоглаво искуство. Можете исто така да изберете да се качите на туристичкиот воз Zipaquirá, кој ќе ве однесе на обиколка на најневеројатните пејзажи во регионот. Додека се возите, можете да пробате вкусна храна и почести што ќе ги прикаже персоналот на возот со прекрасна кулинарска изведба.

Со тоа завршува нашиот поглед на некои од најубавите катедрали во светот. Од античките катедрали до ониесоздадени во претходниот век, сите овие познати катедрали опфаќаат убавина и величественост во масивни размери. Катедралите се меѓу најимпресивните архитектонски чуда и во религијата и во светската историја. Не е неопходно да се идентификуваме како духовни за да ја цениме користа од посетата на овие историски локации. Нивните прецизно насликани фрески и сложено врежани шуми ја раскажуваат историјата на локацијата и фрлаат светлина врз нејзиното соседство.

Често поставувани прашања

Кои се заедничките карактеристики на најубавите цркви во Светот?

Највпечатливите цркви во светот се нераскинливо поврзани со богато религиозно минато и неверојатна градба. Без оглед на вашите религиозни убедувања, посетата на една од највпечатливите цркви во светот е несомнено еден од најважните моменти на секое патување. Бидејќи тие се во континуирана употреба толку долго и толку многу генерации се грижеа за одржување на ентериерот и фасадата на катедралата, многу историски катедрали сè уште стојат денес.

Дали постои разлика помеѓу катедралата и базиликата?

Катедралата е главната црква на католичката епархија и служи како главна црква на архиепископот или епископот. Поради нивната посебна теолошка, културна или историска вредност, Папата признава некои цркви со висок статус како базилики. Овие големи катедрали сега се разгледуваатмеѓу највпечатливите уметнички, структурни и историски знаменитости во светот и се популарни и кај верниците и кај посетителите.

елаборирани мермерни скулптури и богатство на прекрасна калиграфија.

Фасада на Мескита од Кордоба во Кордоба, Шпанија [2012]; JnCrlsMG, CC BY-SA 4.0, преку Wikimedia Commons

Принцот Абд ал-Рахман I побегна во јужна Шпанија откако неговото семејство, Омајадите, беа соборени од Абасидите кои напредуваа во Дамаск. Откако таму, тој го зазеде речиси целиот Пиринејски Полуостров и се обиде да направи неговиот нов град, Кордоба, да изгледа величествен како Дамаск. Тој го поддржуваше земјоделството, финансираше обемни градежни проекти, па дури и носеше растенија и овошни дрвја од неговата стара резиденција. Во дворот на џамијата во Кордоба, портокаловите дрвја сè уште постојат како прекрасен, иако тажен, спомен на прогонството на Омајад.

Во текот на два века, самата структура била проширена.

Поглед на Мескита од Кордоба во Кордоба, Шпанија [2010]; Фотографија од CEphoto, Uwe Aranas

Неговите компоненти вклучуваат голема хипостилска молитвена сала (хипостил е арапски за „преполна со колони“), двор со фонтана во центарот, портокалова шумичка, покриена патека што го опкружува дворот и поранешно минаре кое сега е квадратна, заострена камбанарија. Повторливата геометрија на големата молитвена сала се чини дека ја зголемува.

Изградена е од зачувани римски столбови, од кои излегуваат два реда симетрични лаци направени од камен и црвена тула.

Базиликата Сан Марко (Венеција, Италија)

Датум на завршување 1094
Архитект Доменико I Контарини (р. 1071)
Архитектонски стил Византиски
Локација Шартр, Франција

Оваа црква, која стои таму каде што стои денес , веројатно е започната во 1063 година за да ја одрази растечката општинска гордост на Венеција. Нејзината основа беше црквата на Светите апостоли во Константинопол од шестиот век, иако беа направени измени во дизајнот за да се земат предвид ограничувањата на локацијата и уникатните барања на венецијанските државни ритуали.

Покрај тоа, романескна и може да се видат исламски елементи; и последователно, беа додадени готски карактеристики.

Почетните фасади од тули и внатрешните ѕидови низ времето беа украсени со непроценливи камења и ретки мермери за да го претстават богатството и авторитетот на републиката, главно во 13 век. Поради вмешаноста на Венеција во Четвртата крстоносна војна, многу од колоните, релјефите и скулптурите беа ограбени од храмовите, палатите и граѓанските споменици на Константинопол.

Фасадата на базиликата „Сан Марко“ во Венеција , Италија [2013]; Гари Ула од ОК, CC BY 2.0, преку Wikimedia Commons

Четирите антички бронзени коњи кои беа видно изложени над влезот беа еден од ограбените артефакти вратени во Венеција.Мозаиците со златно мелење со пророци, светци и библиски теми постепено ја исполнуваа внатрешноста на куполите, сводовите и горните ѕидови. Мозаиците одразуваат 800 години креативни стилови, бидејќи многу од овие мозаици последователно беа поправени или рекреирани кога уметничките вкусови еволуираа и скршените мозаици требаше да се заменат.

Некои од нив се ремек-дела на средновековната уметност произлезени од конвенционалните византиски прикази, додека други се засноваат на прелиминарни скици создадени од еминентни ренесансни сликари од Венеција и Фиренца.

Катедралата Свети Стефан (Виена, Австрија)

Датум на завршување 1137
Архитект Антон Пилграм (1460 – 1516 г. )
Архитектонски стил Романеск
Локација Виена, Австрија

Св. Катедралата Стефан, една од најпознатите знаменитости во Виена, се наоѓа на Штефансплац. Катедралата, која прикажува извонредна романескна архитектура, има висока кула, блескави ѕидови од варовник и неверојатни мозаици на покривот што ја издвојуваат. Посетителите можат да ги истражуваат катакомбите и криптите во внатрешноста, кои вклучуваат коски на значајни членови на Хабсбуршката династија.

Црквата е една од највпечатливите историски и архитектонски икони во Виена од кога е изградена во 1137 година.

Катедралата Свети Стефан во Виена, Австрија[2014]; Bwag, CC BY-SA 4.0, преку Wikimedia Commons

Шарените ќерамиди беа користени за изградба на грбовите и кралскиот и царскиот двоглав орел на покривот на катедралата Свети Стефан во Виена. Сè до ерата на барокот, внатрешноста на катедралата забележа неколку промени во текот на годините.

Спектакуларното богатство на катедралата, кое вклучува мошти украсени со скапоцени камења, злато, религиозни текстови, како и облека , може да се види во врска со скапоцените олтари.

Исто така види: „Танцот“ Матис - Анализирајќи ја сликата на танцувачкиот круг на Матис

Катедралата Свети Стефан исто така служела како крајно почивалиште за голем број значајни поединци, вклучувајќи го и царот Фридрих III, кој бил погребан во прекрасен мермер саркофаг. Приватната капела служи како крајно место за одмор за принцот Јуџин од Савој. Хабсбуршкиот војвода Рудолф IV, понекогаш познат како „основач“, кој го постави камен-темелникот за готското реновирање на катедралата во 1359 година, е меѓу значајните фигури погребани во катакомбите под катедралата Свети Стефан. Катакомбите ги вклучуваат и гробовите на виенските архиепископи и кардинали.

Катедралата Шартр (Шартр, Франција)

Датум на завршување 1252
Архитект Господар на Шартр (р. 1280 г.)
Архитектонски стил готски
Локација Шартр, Франција

Поголемиот дел од оригиналотелементи на извонредно добро сочуваната Катедрала Шартр сè уште се присутни. Нејзините три неверојатни фасади, огромни витражи исполнети со светлина и огромните летечки потпори датираат од околу 1220 година. Нејзината фасада е украсена со многу скулптури и резби кои прикажуваат библиски настани, што ја прави ремек-дело на француската готска архитектура. Катедралата долго време е омилена кај аџиите и посетителите бидејќи е дом на неколку значајни гробови и артефакти, додека нејзините украсени порти и две високи куби се нејзините најзначајни карактеристики.

Катедралата Шартр, локација од големо архитектонско и историско значење, се наоѓа само југозападно од Париз и вреди да се истражи доколку имате можност.

Поглед на катедралата Нотр-Дам де Шартр во Шартр, Франција [2016]; MathKnight, CC BY-SA 4.0, преку Wikimedia Commons

Катедралата Шартр е највисоката точка во овој мал град и околниот пејзаж. Со својата масивна карпа сместена над море од покриви и огромна површина на копно, Шартр е највисоката нота во својата сфера на влијание.

Фактот дека морале да се искачат на рид за да стигнат таму, на крајот, мора да значеше нешто за аџиите кои дојдоа овде.

Како и другите средновековни катедрали, внатрешноста на Шартр покажува вертикалност: огромната висина над главите на верниците (илигости) значително придонесува за нејзината стравопочит. Прозорците на катедралата Шартр ја нагласуваат вертикалноста на внатрешноста со нивните живописни слики групирани во панели една над друга.

Катедралата Свети Витус (Прага, Чешка)

Датум на завршување 1344
Архитект Питер Парлер (1330 – 1399)
Архитектонски стил Готски
Локација Прага, Република Чешка

Карл IV започнал да гради готска црква во 1344 година. Канцеларот, заедно со кругот капели, бил изграден од страна на најраните градители на црквата, Матијас од Арас и последователно Питер Парлер. Парлер веќе почнал да ја гради Јужната кула, но никогаш не дошол до крај. Завршена е во 16 век со ренесансна палуба за набљудување и шлем. Претходниот шлем бил заменет со нова купола некаде во 18 век. Сепак, војните на Хусите во 1419 година предизвикаа изградбата на катедралата да престане.

Реставрирањето на античката компонента и изградбата на катедралата во неоготски стил започна дури во втората половина на 19-ти век. Во 1929 година, црквата беше официјално посветена. Дури и следните години видоа модификации во нејзината внатрешност.

Катедралата Свети Вит во Прага, Чешка [2008]; Mtd на чешка Википедија, CC BY-SA 3.0,преку Wikimedia Commons

Преку вратата на западната фасада, која се наоѓа спроти ходникот што ги поврзува вториот и третиот двор на Прашкиот замок, гостите влегуваат во катедралата. Релјефите што прикажуваат инциденти од историјата на катедралата, како и од митовите околу Свети Венцела и Свети Адалберт го красат бронзениот влез.

Главниот кораб, северното крило на попречниот кораб и малите странични патеки опкружена со капели го сочинуваат неоготскиот дел на катедралата.

Кралскиот мавзолеј, кој ја содржи кралската крипта, се наоѓа во катедралата пред високиот олтар. Круг од готски капели го опкружуваат канцеларот. Во неколку од нив се погребани светци и чешки монарси.

Санта Марија дел Фиоре (Фиренца, Италија)

Датум на завршување 1436
Архитект Филипо Брунелески (1377 – 1446)
Архитектонски стил Готски
Локација Фиренца, Италија

Откако е завршена во 1436 година, Санта Марија дел Фиоре во Фиренца, една од најубавите цркви во светот, ги маѓепса и воодушеви набљудувачите. Нејзината неверојатна готска преродба, која е изградена со зелен, розов и бел мермер, е покриена со многу извонредни резби и скулптури, како и три прозорци од рози и три цврсти бронзени врати.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.