Како да нацртате кловн - Направете глупав и шарен цртеж на кловн

John Williams 03-06-2023
John Williams

Содржина

Веднаш горе и погледнете ги чудесните чуда на најчудните забавувачи наоколу - кловновите! Овие радосни шегаџии со нивните разнобојни костими, безобразни лудории и заразна смеа, ќе ве насмеат од уво до уво. Без разлика дали станува збор за детска роденденска забава, циркуска претстава или корпоративен настан, кловновите со децении ја забавуваат публиката со нивните смешни гази, глупави лица и животни од балони. Со својата бескрајна енергија и налудничави личности, тие знаат како секој обичен настан да го претворат во живо и незаборавно искуство. Значи, ако барате доза на чиста забава и смеа, не гледајте подалеку од светот на кловновите. Овие талентирани забавувачи ќе ве остават да се чувствувате воздигнато, среќно, а можеби дури и малку глупаво. Подгответе се и земете го комплетот за цртање додека учите како да цртате кловн во 15 лесни чекори!

Научете како да цртате кловн во 15-лесни чекори

Ви честитаме што го направивте првиот чекор кон учењето како да цртате кловн! Цртежот на кловн може да биде забавно и наградувачко искуство кое ви овозможува да ја ослободите вашата креативност и имагинација. Кога започнувате, важно е да се запознаете со основните облици и карактеристики кои го сочинуваат изгледот на кловнот, како што се преголеми чевли, кружен нос и шарена облека. Откако ќе имате цврста основа, можете да започнете да експериментирате со различни изрази, пози,и додатоци за создавање на вашиот уникатен лик на кловн. Еден совет за цртање кловнови е да користите смели бои и претерани карактеристики за да ги издвоите и да го доловите разиграниот дух на кловн. Без разлика дали користите моливи, маркери или дигитални алатки, не плашете се да бидете креативни и да се забавувате со вашите цртежи!

Подолу колажот е даден како корисен водич за да можете да научите како да цртате кловн чекор-по-чекор.

Чекор 1: Нацртајте ја главата на вашиот лесен цртеж на кловн

Започнете го лесното цртање на кловн, со цртање симетричен преглед на главата што ги вклучува врвот на главата, ушите, линијата на вилицата и брадата.

Чекор 2: Нацртајте ја шапката за кловн

Над главата, нацртајте ја шапката на кловнот со остри краеви што водат кон мал круг што ги претставува ѕвоната на шапките. На двете страни од шапката нацртајте парче коса на главата.

Чекор 3: Додајте ги карактеристиките на лицето

Започнете со цртање на носот како голема овална форма. Продолжете со цртање две големи овални форми за да ги претставите очите, а внатре во очите нацртајте уште две, помали овални форми.

Завршете со цртање на ознаките на бојата на лицето на секое око и нацртајте ги веѓите и линија на устата на вашиот цртеж на кловн.

Чекор 4: Прикачете лак на вашата скица за кловн

Под брадата, нацртајте го продолжениот лак за кловн.

Чекор 5: Нанесете го првиот слој во боја

Изберетефина, остра четка и тен боја, и рамномерно премачкајте го лицето на вашата скица за кловн.

Чекор 6: Обојте ја шапката и лакот на вашиот лесен цртеж на кловн

Користете ја истата четка како претходно и префрлете се на црвена боја и рамномерно обојте ја лак. Продолжете да користите златно жолта боја за да ги насликате ѕвоната на шапките. Завршете го чекорот и обојте го внатрешниот слој на лакот користејќи светла виолетова боја.

Чекор 7: Додајте боја на косата

Во овој чекор, бојадисајте двете лепенки користејќи тенка четка и сина боја. Префрлете се на портокалова боја и боја во лакот на цртежот на вашиот кловн.

Исто така види: Што е блок со акварел? - Гледајќи ја најдобрата хартија за акварел

Чекор 8: Обојте ги карактеристиките на лицето

Со фина, остра четка и црвена боја, обојте го носот на вашиот лесен цртеж на кловн. Продолжете да користите бела боја за да ги наполните очите. Завршете ја употребата на црна боја за да ги следите веѓите, ознаките на бојата на лицето и линијата на устата.

Чекор 9: Започнете да ја засенчувате скицата на вашиот кловн

Во овој чекор, додадете мека контура по должината на рабовите на лицето и главата, користејќи мала, мека четка и кафеава боја. Повторете со користење на фина, остра четка за ушите и продолжете со користење на четка за блендирање за да ги омекнете и измешате облогите во боја.

Погрижете се првиот слој во боја да биде донекаде видлив. Завршете го чекорот користејќи мала, мека четка и розова боја и додајте меки дамки на образите. Префрлете се на бела боја и додадете мали треперливи точки на секој образ.

Чекор 10:Детали за шапката

Со тенка четка и комбинација од портокалова, жолта и кафеава боја, додајте фини ленти кои водат со искривување на шапката до секое ѕвонче. Продолжете да додавате меко засенчување користејќи мека четка и црна боја на секое од ѕвоната. Повторете користејќи бела боја и додајте ги нагласувањата на вашата скица за кловн.

Чекор 11: Засенчете го лакот

Започнете го овој чекор со додавање меки и суптилни удари со четка по должината на рабовите на лакот, користејќи мала, мека четка и црна боја. Повторете со употреба на бела боја за да нанесете меки нагласувања на рабовите на лакот.

Чекор 12: Текстура на косата на цртежот на вашиот кловн

Изберете тенка четка и комбинација од темно сина и светло сина боја, и обојте ја текстурата на косата со кружни движења. Префрлете се на мала, мека четка и издолжете ја линијата на косата надвор од контурите на фластерите за коса.

Чекор 13: Детали за карактеристиките на лицето

Почнете да додавате засенчување околу носот на цртежот на вашиот кловн, користејќи мека четка и црна боја. Повторете со користење на бела боја за да додадете фино нагласување.

Продолжете да користите сина боја за да го наполните ирисот на окото. Префрлете се на црна боја за зеницата и бела боја за да додадете фин сјај на секое око.

Чекор 14: Додајте ја бојата за лице на вашата скица за кловн

Во овој чекор, следете ја бојата на лицето на окото и веѓите, користејќи фина, остра четка и црна боја. Продолжете да користите темно кафеава бојабојадисајте, следете ја устата и црвената боја за вистинската уста. Околу устата, користете бела боја за да додадете фино обоен преглед.

Чекор 15: Финализирајте го нашиот туторијал за како да нацртате лице од кловн

Да завршете го вашиот цртеж за тоа како да нацртате лице на кловн, користете тенка четка и соодветните бои за да ги следите грубите контури. Ова ќе резултира со беспрекорен и реален цртеж на кловн!

Честитки што го завршивте цртежот на лицето на кловн! Цртежот на кловн може да биде предизвикувачка задача, но со вашата напорна работа и упорност сте создале уникатен и прекрасен лик. Одвојте момент за да ги цените деталите и карактеристиките што сте ги вклучиле, од светлата и смела шминка до претераните изрази на лицето. Сега кога го завршивте вашето лице кловн, зошто да не се обидете да експериментирате со различни бои, додатоци и изрази за да создадете уште повеќе ликови од кловнови? Можете исто така да вежбате цртање кловнови со цело тело, различни пози и други елементи на кловнирање, како што се животни од балон или реквизити за жонглирање. Запомнете, колку повеќе вежбате, толку подобри ќе станете. Продолжете со кловнирање и забавувајте се со вашата уметност!

Често поставувани прашања

Како да направите косата на кловн да изгледа реално?

Кога цртате коса на кловн, важно е да ја пронајдете вистинската рамнотежа помеѓу реализмот и разиграноста. Можете да го постигнете тоа со користење на aкомбинација на бои за создавање живописен и разигран ефект и додавање волумен и текстура на косата со брзи и лабави потези. Експериментирајте со различни стилови на коса, како што е виткан афро или шилест панк рок изглед, за да најдете што најмногу одговара на вашиот карактер на кловн. Не заборавајте да додадете додатоци како капи или ленти за глава за да го подобрите целокупниот изглед на косата и да изгледате уште поразиграно и забавно. Клучот за создавање одлична коса за кловн е да се забавувате и да експериментирате со различни техники и стилови додека не го најдете она што најдобро одговара за вашиот карактер.

Исто така види: Ориенталистичка уметност - Кога Западот го романтизираше Истокот

Какви бои може да биде мојот цртеж на кловн?

Кога станува збор за шминка и облека на кловн, има многу опции на располагање! Светли и смели бои често се користат за да се создаде забавен и чуден изглед. За шминка на кловн, белата боја обично се користи за основата, додека други бои како црвена, сина и жолта може да се користат за акценти како што се усните, образите и веѓите. Облеките може да бидат составени од различни бои, но вообичаено е да се видат многу црвени, жолти, сини и зелени во костими на кловн. Овие бои може да се наредени во пруги, точки или други дезени за да се создаде разигран и привлечен изглед. Важно е да експериментирате со различни комбинации на бои за да најдете што е најдобро за вашиот карактер на кловн и да се осигурате дека боите се добро избалансирани и се надополнуваат една со друга!

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.