Како да нацртате дух - чекор-по-чекор водич за цртеж на духови

John Williams 01-06-2023
John Williams

Содржина

Дали некогаш сте се почувствувале како да ве набљудуваат, само за да се завртите и да не најдете никој таму? Можеби тоа е само вашата имагинација, или можеби е нешто пострашно. Духовите се дел од човечката митологија и фолклор со векови, а нивните приказни продолжуваат да не фасцинираат и плашат до ден-денес. Без разлика дали се работи за бестелесни гласови, морничави привиденија или необјаснети движења, нешто за духовите никогаш не успева да ни го привлече вниманието и да предизвика морници во нашите кичми. Затоа, пазете се од работите што се судруваат во текот на ноќта, бидејќи никогаш не знаете кога може да се соочите лице в лице со дух!

Научете како да цртате дух во денешното упатство

Подгответе се да ја доживеете возбудата на цртање дух! Не грижете се ако се чувствувате малку нервозни или несигурни затоа што нашите чекор-по-чекор инструкции ќе ве водат како експерт. Со практични совети и јасни упатства, за кратко време ќе смислите прогонувачки и морничав цртеж на духови. Без разлика дали сте искусен уметник или почетник, оваа цртачка авантура ветува дека ќе биде пријатна. Затоа, земете ги хартијата и моливите и дозволете да ве опфати сенишната инспирација!

Со процесот што е едноставен за следење илустриран во колажот подолу, можете без напор да скицирате и обоите дух на твое.

Чекор 1: Нацртајте го главното тело на цртежот на вашиот дух

За да започнете со нашето упатство за тоа како да цртате дух, започнетесо цртање вертикална овална форма. Ова ќе го претставува главното тело на вашиот дух.

Чекор 2: Нацртајте ја тиквата

Нацртајте дополнителен овален наслов кој се преклопува со главното тело на вашиот дух.

Чекор 3: Додајте ги линиите за рачна конструкција

Во овој чекор, нацртајте форма „V“ што го дели главното тело на половина. Лево од градежните линии, треба да се нацрта повисоко од десната страна. На крајот од секоја линија, нацртајте мали овали за да ги претставите рацете на вашата скица на духови.

Чекор 4: Нацртајте ги рацете на скицата на вашиот дух

Користете ги претходно нацртаните градежни линии за да ви помогнат да ја нацртате десната рака прикачена на тиква. Нацртајте ја втората рака на левата страна со четири прсти видливи.

Чекор 5: Нацртајте ја ткаенината

Користете ја конструктивната линија „V“ за да ви помогне при цртањето на искинатата ткаенина на духот што води од поширока ткаенина кон потесни и остри искинати рабови. Слободно нацртајте неколку дупки и засеци во самата крпа.

Чекор 6: Додајте ја тиквата во скицата на духови

Оцртајте пореална форма на тиква користејќи ја претходно нацртаната овална форма. Додадете ги жлебовите за одвојување во тиквата. Откако ќе завршите, исцртајте го вртечкото стебло врз тиквата.

Чекор 7: Нацртајте ги карактеристиките на лицето

Нацртајте две овални форми, навалени една кон друга, на главата за даги претставуваат очите. Завршете го чекорот со цртање голема заоблена линија што ја претставува насмевката на вашиот цртеж на духови.

Чекор 8: Додајте го првиот слој во боја

Со обична четка и сива боја, рамномерно премачкајте ја целата скица на духови.

Чекор 9: Бојте ја тиквата

Продолжете да ја користите истата четка за сликање како претходно и префрлете се на светло портокалова боја и рамномерно премачкајте ја тиквата на вашиот дух цртање.

Чекор 10: Додадете боја на карактеристиките на лицето

Со тенка, остра четка и црна боја, пополнете ги двете очи на лицето на духот. Префрлете се на зелена боја и обојте го стеблото на тиквата.

Чекор 11: Контурирајте го цртежот на духот

Во овој чекор, ќе започнете да ја дефинирате структурата на вашиот цртеж на духови. Започнете со избирање на мала, мека четка и црна боја и нежно додајте истегнувања и набори на крпата на главното тело. Нанесете мека контура на рабовите на духот.

Следете го ова со подобрување на одредени области со потемни сенки кои ќе бидат објаснети во следниот чекор.

Чекор 12: Додадете засенчување

Сега ќе ја подобрите претходно додадената контура со користење на мала, мека четка и црна боја и додавање на малку потемниот слој на засенчување помеѓу рабовите на набори и растегнување на телото. Префрлете се на четка за блендирање за да го омекнете и раширите засенчувањето.

Чекор13: Истакнете ја вашата скица за духови

Додајте ознаки по спротивните рабови на наборите и истегнувањата, користејќи мека четка и бела боја. Изблендирајте и омекнете ги овие нагласки со помош на четка за мешање.

Чекор 14: Подобрете го засенчувањето

Со мала четка и црна боја, зајакнете го засенчувањето долж долните рабови на ткаенината на духот. Користете четка за блендирање за да ги измазнете и избледите засенчувањето долж наборите и истегнувањата. Префрлете се на фина четка и пополнете ги искинатите дупки на крпата на духот.

Чекор 15: Текстура на стеблото на тиквата

Во овој чекор, лесно додајте текстурирани линии во стеблото на тиквата, користејќи мека четка и црна боја. Омекнете го засенчувањето со четка за мешање. Завршете го овој чекор со додавање светло нагласок во секое око со помош на мека четка и бела боја.

Чекор 16: Текстура на тиквата

Со фина, остра четка и темно портокалова боја, додајте суптилни потези со четка во тиквата. Ова ќе создаде линии на текстура, а овие потези треба да течат според искривувањето на тиквата. Завршете го чекорот со мека четка и црна боја и додајте сенки долж околната рамка на тиквата.

Користете чиста четка за мешање за да го избледите засенчувањето навнатре по структурата на тиквата.

Исто така види: „Банана залепена на ѕид“ од Маурицио Кателан - Истражете го ова уметничко дело

Чекор 17: Означете ја тиквата во скицата на вашиот дух

Додајте меки потези со четкаискривувањето на жлебовите од тиква, со мека четка и комбинација од жолта и светло портокалова боја. Завршете го овој чекор користејќи четка за мешање и свртете се кон палтата во боја.

Исто така види: Керамички идеи - инспиративни идеи за рачно изработени керамички проекти

Чекор 18: Додајте сенка за земја

Користете мала четка и црна боја за да насликате црна точка под цртежот на духови. Префрлете се на четка за мешање за да ја раширите сенката на двата начина.

Чекор 19: Финализирајте го цртежот на духот

За беспрекорен исход, искористете фин, остар четкајте и исцртајте го целосниот преглед на вашата скица на духови што ги покрива сите внатрешни линии на текстура.

Браво што го завршивте цртежот со духови! Постигнавте неверојатен подвиг со оживување на овој плашлив ентитет на вашата хартија. Се надеваме дека се забавувавте за време на туторијалот за тоа како да нацртате дух и ви беше и информативен и пријатен. Со овие вештини, ќе можете да илустрирате и насликате сè што сакате!

Најчесто поставувани прашања

Како да нацртате дух што изгледа плашливо и реално?

За да нацртате плашлив и реален дух, важно е да обрнете внимание на деталите. Започнете со скицирање на основната форма на духот, а потоа фокусирајте се на додавање сложени детали како што се тече драперии и мрачни додатоци. Размислете за видот на духот што сакате да го нацртате - дали тоа ќе биде класичен дух или нешто поконкретно како фантом? Играјте си со различни техники за засенчување за да создадете чувство на транспарентност и размислете за користење на потемно засенчување околу рабовите за да го направите духот да изгледа позастрашувачки.

Како да додадам дополнителни детали во цртежот на мојот дух за да го направите тоа Поуникатно?

За да го направите вашиот цртеж со духови да се истакне и да биде поинтересен, размислете за додавање дополнителни детали кои му даваат карактер и длабочина на вашиот дух. Размислете да додадете детали на цртите на лицето, како што се заканувачки насмевка или тажен израз. Може да размислите и за играње со осветлувањето за да создадете страшна атмосфера или да додадете позадина што раскажува приказна или ја поставува сцената. Не плашете се да бидете креативни и да експериментирате со различни техники за да го направите вашиот цртеж на духови уникатен и незаборавен!

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.